REKLAMA

Tajemnicze spotkanie elit. Zdecydują o przyszłości SI

Rozpoczęło się 69. spotkanie grupy Bildberg, które tym razem odbywa się w Lizbonie. Ma ono charakter niejawny, a wśród zaproszonych uczestników znajdują się najbardziej wpływowe osoby ze świata polityki, nauki i biznesu. W tym roku jednym z wiodących tematów będą wynalazki OpenAI, Google’a i Microsoftu.

20.05.2023 09.35
Bildberg spotkanie SI
REKLAMA

Spotkania Bilderberg to coroczne konferencje organizowane od 1954 r., na których spotykają się wpływowe osoby ze świata elit. Według oficjalnej deklaracji, celem spotkań jest wspieranie dialogu między Europą a Ameryką Północną oraz omawianie najważniejszych spraw dotyczących bezpieczeństwa, polityki i gospodarki.

REKLAMA

Spotkania odbywają się za zamkniętymi drzwiami i są niejawne. Chociażby dlatego wzbudzają wiele kontrowersji i teorii spiskowych, które sugerują, że jej członkowie rządzą światem lub planują utworzyć nowy porządek światowy. W bieżącym roku lista problemów do omówienia jest szczególnie długa. Jednym z czołowych jest gwałtowne przyspieszenie rozwoju sztucznej inteligencji. Nic więc dziwnego, że na niejawnym spotkaniu pojawią się prezesi OpenAI, Microsoftu i DeepMind (firma należąca do właściciela Google’a).

Nie trzeba teorii spiskowych, by widzieć jak dużym wydarzeniem okazał się ChatGPT.

Niezależnie od tego czy ktoś uzna spotkania grupy Bildberg za tajne posiedzenie jaszczuromasonów, czy też wierzy w oficjalne deklaracje - umieszczenie sztucznej inteligencji jako jednego z wiodących tematów jasno ilustruje, że możni tego świata i osoby współodpowiedzialne za nadawanie mu kierunku rozwoju poważnie obawiają się zmian, jakie do gospodarki wprowadzi generatywna SI.

By nadać temu kontekst, ów temat został na tegorocznym spotkaniu podniesiony do tej samej rangi, co światowa transformacja energetyczna, dyktatura Putina i wojna w Ukrainie. Specjalnymi gośćmi i ekspertami na spotkaniu będą Satya Nadella (Microsoft), Sam Altman (OpenAI), Eric Schmidt (Google) i Demis Hassabis (DeepMind). Przedstawiciele Apple’a i Mety nie zostali zaproszeni.

REKLAMA

Spotkanie potrwa do najbliższej niedzieli. Z uwagi na charakter spotkania, nie ma co liczyć na publikację jakichkolwiek depesz prasowych po jego zakończeniu. Wątpliwym wydają się też wycieki od sygnalistów - na spotkaniu nie pojawiają się osoby postronne, a wyłącznie zaproszeni przedstawiciele elit.

*Ilustracja otwierająca wygenerowana przez Adobe Firefly AI. Prompt: Elites and freemasons debate in closed session on the future of the world. Art. Muted Color. Low lighting.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA