REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Social media

TikTok rusza na wojnę z klimatycznymi denialistami. Powodzenia

Odświeżony regulamin sieci społecznościowej TikTok zabrania umieszczania treści kłamliwych na temat udowodnionego przez naukę zjawiska globalnego ocieplenia. Zdaniem niektórych, to zamach na wolność słowa.

22.04.2023
16:29
TikTok Kanada ban
REKLAMA

Na denializm klimatyczny składają się bezzasadne wątpliwości lub poglądy negujące fakty naukowe o zmianach klimatu, włączając w to podważanie działalności ludzkiej jako podstawowej przyczyny zmian klimatycznych oraz konsekwencji globalnego ocieplenia dla przyrody i ludzkości. Tego typu treści od teraz są niedozwolone na TikToku.

REKLAMA

Niezmiennie można publikować klipy związane ze zmianami klimatycznymi, w tym kwestionujące różne działania rozmaitych instytucji w kontekście tych zmian, nie jest jednak dozwolone szerzenie nieprawdziwych informacji. Klipy naruszające nowy regulamin będą usuwane z sieci.

TikTok to siedlisko dezinformacji. Właściciel sieci reaguje słusznie, choć ze zbyt dużym opóźnieniem.

REKLAMA

Według raportu NewsGuard z 2022 r., TikTok jest bardzo chętnie wykorzystywany przez przeróżne podmioty - w tym rosyjską i chińską agenturę - do szerzenia dezinformacji mających wpływać na destabilizację społeczeństwa. Do takich treści należą klimatyczny denializm czy szerzenie nieprawdziwych treści na temat szczepionek, w szczególności tych na COVID-19.

Dodatkowo, TikTok nakazuje wszystkim twórcom umieszczającym treści wygenerowane przez sztuczną inteligencję muszą być oznaczone stosownym tagiem, takim jak syntetyczne, sztuczne czy zmienione. Podobnie jak w przypadku filmów szerzących kłamstwa na temat zmian klimatycznych, również i te niestosownie oznaczone będą z usługi usuwane.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA