REKLAMA

Nie tylko 5G. To Plus oferuje najszybszy Internet mobilny

Sieć Plus od wielu kwartałach nieustannie wygrywa wszelkie porównania z konkurencją w kwestii wydajności jego sieci 5G. Okazuje się jednak, że gdy weźmie się pod uwagę wszystkie standardy komórkowe, wygrywa… ponownie, Plus.

03.04.2023 15.27
iPhone
REKLAMA

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez SpeedTest.pl, Plus okazał się siecią zapewniającą średnio najwyższą prędkość pobierania danych (44,6 Mb/s). Należy jednak uczciwie zaznaczyć, że nie tylko przewaga Plusa jest marginalna, to na dodatek nikt z wiodących operatorów nie odstaje.

REKLAMA

T-Mobile zapewnił średnią prędkość pobierania 44,2 Mb/s, Play 43,5 Mb/s, zaś Orange 43,4 Mb/s. Różnice w praktyce są bardzo nieznaczne. Główną zmianą w rankingu jest wręcz podciągnięcie się sieci Plus do znacznie lepszego wyniku. Autorzy badania zauważają, że to najpewniej efekt strategii operatora, w ramach której klienci Plusa mają powszechny dostęp do szybkiej sieci piątej generacji, w tym klienci ze starymi planami abonamentowymi czy z planami mix bądź prepaid.

W przypadku prędkości wysyłania liderem okazał Play (12,8 Mb/s), a najmniejsze opóźnienia sieciowe (28 ms) zapewniał Orange (28 ms).

Internet mobilny Plusa symbolicznym liderem. Nic dziwnego, skoro Internet 5G Plusa jest liderem zdecydowanym.

REKLAMA

Nic dziwnego, że Plus masowo, chętnie i za darmo włącza dostęp do 5G swoim klientom. Nie tylko znacząco zwiększa to komfort korzystania z usług online, to na dodatek różnica między 5G Plusa a 5G pozostałych operatorów jest kolosalna. Średnia prędkość pobierania w ramach 5G u tego operatora to, według SpeedTest.pl, 138 Mb/s. Na drugim miejscu Play (70,3 Mb/s), później Orange (65,5 Mb/s) i T-Mobile (62,2 Mb/s). Liderem prędkości wysyłania jest Play (27,4 Mb/s), a w przypadku opóźnień Play oraz Orange (25 ms) - ale Plus i tu odstaje niemal symbolicznie.

Ranking SpeedTest.pl bazuje na około 815 tys. pomiarów w sieciach 3G, 4G LTE i 5G, wykonanych w aplikacjach SpeedTest dla systemów Android i iOS. Firma przeprowadziła też badania Internetu domowego. Średnia prędkość pobierania w Polsce przez stałe łącze to 126 Mb/s. Liderem pozostaje T-Mobile (229,4 Mb/s), za nim Inea (215,8 Mb/s), UPC (213,6 Mb/s) i Vectra (197,6 Mb/s).

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA