REKLAMA

Microsoft Edge was śledzi. Nie zgadniecie, gdzie wysyła odwiedzone przez was strony

Okazało się, że Microsoft Edge śledzi użytkowników i wysyła wszystkie odwiedzone adresy URL do jednego miejsca. Pozytywem jest, że wysyła do Binga. Minusem jest to, że wysyła gdziekolwiek. Co Microsoft z tym robi - i jak użytkownicy Edge mogą sobie z tym poradzić?

27.04.2023 06.59
Microsoft Edge was śledzi. Nie zgadniecie, gdzie wysyła odwiedzone przez was strony
REKLAMA

Microsoft ze swoją przeglądarką Edge robi fenomenalną robotę. Najpierw było głośne przeniesienie z Internet Explorera na nowe, zieleńsze pastwiska, potem dodawanie masy opcji - a ostatnio dostaliśmy nawet, chociaż lekko ograniczoną, integrację z ChatGPT. Czy to idealna przeglądarka? Trochę tak, ale ostatni błąd (?) może zepsuć wasze zdanie o niej.

REKLAMA

Microsoft Edge szpieguje użytkowników.

Krótka piłka: użytkownik Reddita odkrył coś niepokojącego. Przeglądarka Edge firmy Microsoft wysyła wszystkie odwiedzane adresy URL na adres "bingapis.com". Wszystkie odwiedzone adresy URL, wydają się być wysyłane do Bing API.

Oczywiście nikt o tym nie wiedział do tej pory. Ba, sporo osób nadal nie zdaje sobie z tego sprawy. To stanowi poważne zagrożenie dla prywatności - dlaczego przeglądarka miałaby wysyłać wszystkie odwiedzone strony gdziekolwiek?

Jak podaje The Verge, które wraz z programistą zbadało sprawę - i za śledzeniem stoi nowa funkcja z najnowszej wersji Microsoft Edge 112.0.1722.34, która pozwala na śledzenie twórców w przeglądarce. To rodzaj RSS, który domyślnie miał działać jedynie na kilku stronach typu YouTube czy Reddit. Ale, jak już wiecie, teraz ta funkcja wysyła każdą stronę odwiedzoną przez użytkownika na inny adres. A to nigdy nie powinno się wydarzyć.

Czytaj także:

Microsoft wie o problemie.

Czy gigant z Redmont wie o problemie? Tak, i już pracuje nad tym, aby zaniechać śledzenia użytkowników:

Jesteśmy świadomi zgłoszeń, prowadzimy dochodzenie i podejmiemy odpowiednie działania, aby rozwiązać wszelkie problemy

- przekazała Caitlin Roulston, dyrektorka ds. komunikacji w Microsoft, w oświadczeniu dla The Verge.

Jak można wyłączyć zbugowane śledzenie? 

Jedyną opcją, którą można polecić w tym momencie - jeżeli obawiacie się śledzenia -, jest wyłączenie obserwowania twórców:

REKLAMA
  • Ustawienia -> Prywatność, wyszukiwane i usługi;
  • Odznaczcie “Pokaż sugestie dotyczące twórców, których mogę obserwować w przeglądarce Microsoft Edge”.

Tyle. To powinno sprawić, że Edge nie będzie was śledził.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA