REKLAMA

To może być największy wyciek danych Polaków w jednej wiadomości. Autopay ujawnił adresy 150 tys. użytkowników

Autopay to niezwykle popularna wśród kierowców aplikacja, bo zdecydowanie upraszcza płatności na autostradach. Niestety, chwaląc się ostatnią nowością jej twórcy popełnili olbrzymi błąd i ujawnili adresy mailowe użytkowników.

16.04.2023 14.53
fałszywy sprzedawca
REKLAMA

W wiadomości informującej o tym, że Autopay pozwoli płacić za autostrady także zagranicą, niektórzy użytkownicy otrzymali plik z mailami przeszło 150 tys. użytkowników. Zaufana Trzecia Strona nie wyklucza, że może to być największy wyciek danych Polaków w jednym mailu.

REKLAMA

- Z przykrością informujemy, że 14.04.2023 r. w wyniku błędu podczas wysyłki mailowej Twój adres mailowy został ujawniony części użytkowników naszego serwisu. Zdarzenie potraktowaliśmy jako naruszenie ochrony danych osobowych, zapewniamy, że twoje pozostałe dane są bezpieczne. – poinformowali dzień później twórcy aplikacji.

Jak możemy przeczytać w komunikacie w związku naruszeniem danych osobowych, Autopay podjął "natychmiastowe działania w celu zminimalizowania skutków zdarzenia". Wysyłka została wstrzymana, a osoby, które dostały załącznik zawierający adresy, a nie regulamin usługi, poproszono o usunięcie pliku. Trzeba liczyć na to, że uczciwych będzie więcej i faktycznie większość nie zajrzy do "zakazanego" załącznika.

Nowa fala oszustw może być konsekwencją wycieku maili

Zdają sobie z tego sprawę sami twórcy aplikacji, którzy przestrzegają użytkowników:

REKLAMA

Ktoś może również wykorzystać zdobytą wiedzę o korzystaniu przez Ciebie z aplikacji Autopay do ataku phishingowego i próbować zdobyć Twoje dane osobowe lub inne poufne informacje. Otwierając maila i załącznik upewnij się, że pochodzi on z zaufanego źródła.

Jak niestety wiemy, oszustwa z fałszywymi mailami są bardzo popularne, a teraz cyberprzestępcy dowiedzieli się, kto korzysta z aplikacji, kto jest kierowcą i tak dalej – łatwiej więc przygotować przekręt skrojony pod tę grupę.  Jeżeli używacie Autopay, w najbliższych tygodniach musicie być dodatkowo czujni.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA