REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Nowe SSD PCIe 5 będą gorące jak diabli. Uważaj, żebyś się nie poparzył

ASRock nie wierzy, że istniejące radiatory dla nowych dysków SSD wykorzystujących interfejs PCI Express w wersji 5.0 będą wystarczające i prezentuje własne chłodzenie. Nieco większe i bardziej brzęczące od standardowego.

21.03.2023
10:38
ssd pcie5
REKLAMA

Nośniki SSD PCIe 5.0 będą szybkie, ale spodziewajcie się wysokich temperatur. Pierwsze tego typu konstrukcje są już do kupienia, a niedługo spodziewajcie się kolejnych, jak choćby modelu Crucial T700.

Przypomnijmy, że PCIe w wersji 5.0 podwaja przepustowość magistrali PCI Express 4.0 i dyski SSD M.2 będą mogły rozwijać transfery powyżej 10000 MB/s. Oczywiście mowa o transferach sekwencyjnych, bowiem w przypadku małych plików ich wydajność niestety nie wzrośnie tak bardzo.

REKLAMA

Użytkownicy będą mogli korzystać z nowych nośników na platformie z procesorami AMD Ryzen 7000 (podstawka AM5) oraz z procesorami Core 13-tej generacji (podstawka LGA 1700).

Oczywiście za rozwojem sprzętu musi iść równocześnie rozwój oprogramowania. Na przykład technologia DirectStorage pozwala na znacznie szybsze ładowanie gier na szybkich SSD i przetestowaliśmy ją już w grze Forspoken.

SSD na PCI Express 5.0 - problemy z temperaturą

Już SSD na PCIe 4.0 potrafiły osiągnąć wysokie temperatury, ale modele PCIe 5.0 jeszcze bardziej podbiją stawkę. Ma to być tak widoczne, że firma ASRock zaprezentowała swój system chłodzenia specjalnie pod SSD PCIe 5.0.

System chłodzenia nazwany Blazing M.2 Gen 5 będzie nie tylko sporych (jak na chłodzenie SSD M.2) rozmiarów, ale będzie również wykorzystywać wentylator - czy też wentylatorek, więc zachodzi obawa o głośność takiego rozwiązania.

Jeden z użytkowników zdążył się już pochwalić wczesnym prototypem tego urządzenia i porównał je do SSD z fabrycznie zainstalowanymi radiatorami.

Czytaj też:

Na tym etapie mam dwie uwagi - pierwsza oczywiście dotyczy wysokich temperatur oraz rozmiarów takiego systemu chłodzącego. Miejsca na płycie głównej nie ma zbyt wiele (zwłaszcza jeśli zainstalujemy w niej kartę graficzną z potężnym chłodzeniem - o co nietrudno wśród kart obecnej generacji) i takie rozwiązanie może po prostu przeszkadzać w instalacji innych podzespołów.

Druga uwaga dotyczy samej wydajności - o ile odczyty i zapisy sekwencyjne rzeczywiście przebijają sufit, to obsługa małych plików jest zbliżona do tego co oferują SSD PCIe 4.0. Zachodzi więc obawa, że PCIe 5.0 dla SSD będzie tym, czy rozdzielczość 8K dla telewizorów - a więc niszą dla największych entuzjastów, niedającą poważnych plusów w codziennym użytkowaniu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA