REKLAMA

Poważna usterka w telefonach Samsunga. Dwie funkcje do natychmiastowego wyłączenia

Google poinformował o poważnym problemie w chipach Exynos, wykorzystywanych w telefonach Galaxy i Pixel. Firma wykryła w sumie 18 istotnych problemów z bezpieczeństwem, za sprawą których przestępcy mogą się włamywać na urządzenia z modemami Samsunga.

18.03.2023 10.13
Poważna usterka w telefonach Samsunga. Dwie funkcje do natychmiastowego wyłączenia
REKLAMA

Aż 18 luk typu zero-day (czyli znanych cyberprzestępcom) w modemach w chipach Exynos. Odkrycia Google’a są bardzo niepokojące. Na szczęście problem da się usunąć programowo, przez aktualizację oprogramowania układowego. Google właśnie ogłosił, że załatał te usterki w telefonach Pixel, które wykorzystują chipy Samsung Exynos. Niestety, póki co, jako jedyny.

REKLAMA

Modemy Exynos są stosowane w wybranych telefonach z linii Galaxy S. Galaxy M i Galaxy A. Dodatkowo, są stosowane w wybranych telefonach Vivo S i Vivo X, a także w niektórych samochodach z chipsetem Exynos Auto T5123. Wszystkie te urządzenia pozostają podatne na włamania. A niestety włamać się na nie podobno bardzo łatwo.

Telefony Samsung Galaxy z luką bezpieczeństwa. Wyłącz VoLTE i Wi-Fi Calling.

Jak informuje Google, do urządzeń z modemem Exynos można się włamać drogą radiową, bez wiedzy użytkownika. Ów użytkownik nie musi też być nakłaniany do pobrania jakichś danych czy innych działań. Atakujący musi tylko znać numer telefonu użytkownika, oraz wiedzieć, że korzysta z dziurawego urządzenia.

Jak wyłączyć VoLTE i Wi-Fi Calling w Samsung Galaxy?

Do czasu opublikowania stosownej aktualizacji oprogramowania (Samsung na dziś nie informuje, kiedy należy się jej spodziewać) należy wyłączyć funkcje VoLTE i Wi-Fi Calling w telefonie, co niestety może nieco pogorszyć jakość rozmów głosowych. Mając na uwadze powagę sytuacji, owej aktualizacji należy się spodziewać niebawem.

By wyłączyć owe funkcje w telefonach Galaxy, należy uruchomić aplikację Ustawienia, następnie wybrać Połączenia, tam Sieci komórkowe.

REKLAMA

[Aktualizacja 22.03.2023] Samsung komentuje odkrycie Google'a.

- Samsung bardzo poważnie traktuje bezpieczeństwo swoich klientów. Po ustaleniu, że 6 luk, z których żadna nie była "poważna", może potencjalnie wpłynąć na wybrane urządzenia Galaxy, Samsung wydał w marcu poprawki bezpieczeństwa dla 5 z nich. Kolejna poprawka bezpieczeństwa zostanie udostępniona w kwietniu, aby rozwiązać problem pozostałej luki. Jak zawsze zachęcamy, aby wszyscy użytkownicy aktualizowali swoje urządzenia do najnowszego oprogramowania, aby zapewnić najwyższy możliwy poziom ochrony. - jak informuje biuro prasowe Samsunga.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA