REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

Hipersoniczny samolot z Top Guna jednak istnieje? Producent pokazał coś bardzo dziwnego

Czy koncern zbrojeniowy może trollować w mediach społecznościowych? Jak się okazuje, może. Miłośnicy lotnictwa i militariów, a nawet specjaliści zastanawiają się co tak naprawdę może oznaczać jeden z ostatnich wpisów Lockheed Martin na Twitterze. Oto możliwe wytłumaczenie tej tajemnicy.

15.03.2023
6:20
Hipersoniczny samolot z Top Guna jednak istnieje? Producent pokazał coś bardzo dziwnego
REKLAMA

Oczy fanów Oscarów, lotnictwa i Toma Cruisa padły w ostatnich dniach na film Top Gun 2. Produkcja nominowana była aż w sześciu kategoriach, ale ostatecznie zdobyła statuetkę za najlepszy dźwięk. Bez względu na decyzje Akademii w naszej pamięci pozostaną nie tylko wspaniałe sceny z F/A-18, ale także niezwykły samolot Darkstar.

REKLAMA

Darkstar to fikcyjna maszyna, która wzięła udział w filmie Top Gun 2. Samolot rozwija prędkość hipersoniczną, czyli ponad pięć razy szybszą niż dźwięk (w filmie samolot leci nawet 10 razy szybciej niż dźwięk). Wszystko dzięki napędowi typu scramjet. Jest to silnik strumieniowy z naddźwiękową komorą spalania. Takie silniki istnieją naprawdę, choć ich zbudowanie wymaga zaawansowanych technologii.

Scena z Darkstar z filmu Top Gun 2

Filmowy Darkstar został zaprojektowany przez inżynierów z firmy Lockheed Martin i jej legendarnego studia projektowego Skunk Works. To tam powstały takie samoloty jak rozpoznawczy SR-71 Blackbird czy niewidzialny F-117 Nighthawk.

I to w tym momencie zaczyna robić się ciekawie. Miłośnicy lotnictwa zaczęli snuć hipotezy, że być może Darkstar jest powiązany wizualnie z prawdziwą, ale tajną maszyną, albo oparty na projekcie, który nie został zrealizowany. Wśród głównych podejrzanych był hipersoniczny dron SR-72. Jednak Lockheed Martin wyraźnie zaprzeczył, jakoby Darkstar był spokrewniony z tym bezzałogowcem. Jego istnienia firma zresztą nigdy nie potwierdziła.

To jednak nie wyciszyło plotek. Na przykład serwis The War Zone pisał, że rozróżnienie między fikcją a rzeczywistością nie jest w tym przypadku tak łatwym zadaniem.

Oliwy, a nawet benzyny do ognia dolał Lockheed Martin. Najpierw zamieścił na Twitterze wpis z informacją, że SR-71 to najszybszy ZNANY (to nasze podkreślenie) samolot na świecie. Tweeta zobaczycie niżej.

Następnie ten sam Lockheed Martin, aby uczcić nominację filmu Top Gun 2, udostępnił serię "zdjęć prawdziwych samolotów godnych Mavericka". I jako pierwszy "prawdziwy" samolot pokazano właśnie Darkstar. Jeśli teraz macie w głowie ekscytujący mętlik, to czujecie się tak jak ja i wielu innych miłośników lotnictwa. Tweeta zobaczycie niżej. Warto dodać, że pozostałe zaprezentowane samoloty to dobrze znane maszyny takie jak F-35.

REKLAMA

Już w 2016 r. Lockheed otwarcie dyskutował o możliwości zbudowania samolotu demonstracyjnego, mniej więcej wielkości myśliwca F-22 Raptor, który stanowiłyby podstawę hipersonicznej konstrukcji SR-72. Oba projekty podobno nigdy nie zostały zrealizowane. Jak się jednak okazuje, dotychczasowa wersja oficjalna przestaje właśnie obowiązywać. Być może więc wkrótce poznamy więcej szczegółów na temat istnienia tajnych dotychczas projektów.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA