REKLAMA

Co to jest prawo Moore’a? Kim był Gordon Moore?

Intel poinformował na swoich kanałach społecznościowych o smutnym zdarzeniu. Zmarł jeden ze współzałożyciel firmy, Gordon Moore. Jest twórcą słynnego prawa, które definiowało branżę komputerową przez dekady.

25.03.2023 09.13
Co to jest prawo Moore’a? Kim był Gordon Moore?
REKLAMA

Gordon Moore zmarł w wieku 94 lat. Jak można przeczytać w oświadczeniu, odszedł spokojnie, otoczony rodziną, w swoim domu na Hawajach. To była jedna z ważniejszych postaci w całej branży IT. Moore założył wspólnie z Robertem Noyce’em firmę Intel w 1968 r., która do dziś jest jednym z najważniejszych projektantów i producentów mikroprocesorów na świecie. Na emeryturę odszedł w 2006 r.

REKLAMA

Co to jest prawo Moore’a?

Gordon Moore wsławił się nie tylko byciem współtwórcą jednych z najważniejszych podzespołów komputerów. Dokonał też obserwacji, którą niedługo później zaczęto określać mianem prawa Moore’a. W 1965 r. stwierdził, że liczba tranzystorów w układzie scalonym będzie się podwajać każdego roku. W 1975 r. poprawił się, twierdząc, że co dwa lata. I, jak się okazało, miał rację.

Prawo Moore’a, z drobnymi krótkoterminowymi anomaliami, pozostało aktualne przez kolejne dekady. Jakkolwiek przeróżne firmy projektowały swoje procesy technologiczne, i tak się ostatecznie okazywało, że Gordon Moore miał rację. Niektórzy z branży wręcz zaczęli traktować jego prawo niemal jak naukową wykładnię, planując przyszłe produkty lub analizując rynkowe trendy.

REKLAMA

- Gordon Moore zdefiniował branżę technologiczną przy użyciu swojego umysłu i wyobraźni. Był kluczowy w ujarzmianiu mocy tranzystorów, inspirował technologów i przedsiębiorców przez dekady. W Intelu jesteśmy niezmiennie zainspirowani prawem Moore’a i będziemy nadal za nim podążać, dopóki nie wyczerpiemy wszystkich zasobów układu okresowego pierwiastków. Wizja Gordona będzie nam przyświecać, podczas gdy my wykorzystamy technologię do poprawienia poziomu życia każdej osoby na Ziemi. Moja kariera i znaczna część życia były ukształtowane przez możliwości zapewnione przez przywództwo Gordona w Intelu, z pokorą i zaszczytem będę opiekował się jego spuścizną - napisał w swoim oświadczeniu Pat Gelsinger, bieżący prezes Intela.

Moore urodził się w San Francisco. Do jego najbliższej żyjącej rodziny należy wdowa, dwóch synów i czworo wnuków.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA