REKLAMA

Ten czołg będzie wyjątkowo zabójczy. Abrams ze Sztuczną Inteligencją

Czołgi Abrams będą wkrótce zabójcze jak nigdy dotąd. Wszystko za sprawą pojawienia się w nich nowego członka załogi - Sztucznej Inteligencji, która zidentyfikuje cele i wskaże je załodze. 

15.02.2023 20.04
Ten czołg będzie wyjątkowo zabójczy. Abrams ze Sztuczną Inteligencją
REKLAMA

Walka w czołgu to walka z czasem. Im szybciej przeciwnik zostanie wykryty, tym szybciej może zostać zniszczony, a tym samym mniejsze są szanse, że czołg zostanie zaatakowany. Załoga pojazdu ma do dyspozycji zaawansowane kamery termowizyjne i noktowizyjne, pozwalające wykryć źródło ciepła lub widzieć w nocy jednak w sztuce maskowania też są czynione postępy. Poza tym, w ogniu walki trudno jest błyskawicznie i poprawnie zidentyfikować każdy cel. Zwłaszcza gdy wszystko dookoła strzela, pali się lub wybucha.

REKLAMA

Rozwiązaniem jest ATLAS, system sztucznej inteligencji, który będzie dodatkowym członkiem załogi. ATLAS wykorzystuje najnowocześniejsze technologie wykrywania i algorytmy uczenia maszynowego do automatyzacji ręcznych zadań podczas namierzania celów, umożliwiając załogom atakowanie trzech celów w czasie, jaki normalnie zajęłoby im zaatakowanie jednego. ATLAS ma pomagać ludziom dostrzegać zagrożenia, które mogli przegapić oraz klasyfikować je pod względem niebezpieczeństwa, jakie stwarzają.

 class="wp-image-3331787"
Sztuczna Inteligencja uczona jest w rozpoznawaniu uzbrojenia.

ATLAS to system czujników i kamer, które dostarczają obraz analizowany następnie w czasie rzeczywistym przez algorytmy sztucznej inteligencji. Algorytm uczony jest, by rozpoznawać nie tylko pojazdy czy ludzi, ale także nietypowe obiekty w otoczeniu, które mogą być np. zamaskowanym czołgiem. Algorytmy sztucznej inteligencji wyszukują wzorce na obrazach z kamery, rozpoznają potencjalne cele, podświetlają je na ekranie dotykowym dla operatora i dostarczają szczegółowe dane dotyczące celu do połączonego systemu kierowania ogniem.

Jednak to człowiek i tylko człowiek pociąga za spust. Maszyna nie ma możliwości samodzielnego podjęcia decyzji o otwarciu ognia, ani nawet fizycznej możliwości wykonania takiej czynności. Człowiek też decyduje o wyborze amunicji.

REKLAMA

Sama sztuczna inteligencja ATLAS (Advanced Targeting & Lethality Aided System), jest wspólnym dziełem Dowództwa Rozwoju Zdolności Bojowych Armii Stanów Zjednoczonych i Centrum Uzbrojenia w Picatinny. Sam program rozwijany jest od trzech lat, a w ostatnim czasie ujawniono zdjęcia z najnowszych testów z wykorzystaniem SI w czołgu Abrams. Na głównej ilustracji zaznaczony jest moduł z kamerami, za pomocą których zbierane są informacje o otoczeniu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA