REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

Strzelająca walizka naprawdę istnieje. Tak wygląda w środku

Strzelająca walizka nie jest gadżetem z filmów o agencie 007, ale naprawdę istniejącą bronią. W środku znajduje się najkrótsza wersja legendarnego pistoletu maszynowego MP5.

18.01.2023
8:55
Strzelająca walizka
REKLAMA

Gdy zobaczyłem tę reklamę, byłem po ogromnym wrażeniem. Mężczyzna niczym żywcem wyjęty z teledysku Sabotage zespołu Beastie Boys, chowa się za samochodem i oddaje serię strzałów z walizki.

REKLAMA

Tak reklamowano najmniejszą wersję pistoletu maszynowego MP5, oznaczoną jako MP5K, od niemieckiego słowa Kurz czyli Krótki. Wideo zobaczycie niżej.

Pistolet maszynowy MP5, produkowany przez niemiecką firmę Heckler und Koch GmbH, stał się legendą krótko po wejściu do służby w 1966 r. Jego niezawodność i siła ognia sprawiły, że jest to jedna z ulubionych broni sił specjalnych na całym świecie. Używają jej legendarni amerykańscy Seals, jak i polski Grom.

MP5 wykorzystywany jest głównie przez policję i siły specjalne w ponad 50 krajach. Obok Uzi jest to jeden z najpopularniejszych pistoletów maszynowych na świecie.  

 class="wp-image-3126063"
HK MP5

MP5K został wprowadzony do służby w 1976 r. Został zaprojektowany do walki w zwarciu dla służb specjalnych. MP5K nie posiada kolby. Skrócono lufę, a standardowe łoże zastąpiono pionowym chwytem przednim. Lufa kończy się u nasady muszki, co uniemożliwia zastosowanie jakiegokolwiek tłumika.

Pistolet maszynowy MP5K ma zaledwie 325 mm długości i waży 2000 g.

 class="wp-image-3126048"
MP5K

Co ciekawe istnieje możliwość zamontowania broni w specjalnie zaprojektowanej do tego celu walizce. Z zewnątrz nie różni się ona od zwykłego neseseru. Spust i zabezpieczenie przed przypadkowym oddaniem strzału umieszczone są w rączce. Kule wylatują przez otwór z boku.

Z walizki można strzelać tylko w pozycji poziomej, trzymając ją z dwóch stron. Dzieje się tak ze względu na odrzut. Jeśli ogień prowadzony byłby w pozycji pionowej, rozrzut pocisków byłby ogromny.

Łuski nie wylatują na zewnątrz, ale zbierają się w środku i wyrzucić je trzeba po zakończeniu strzelania. Pistolem maszynowy można też w każdej chwili wyciągnąć i używać w standardowy sposób.

Walizkę z MP5K testował też w jednym z filmów Greg Kinman, prowadzący kanał hickok45 na YouTube. Ten znany miłośnik broni oddał serie strzałów do różnych celów na różnej odległości i przyznać trzeba, że walizka okazała się niezwykle celna. Wideo ze strzelania zobaczycie niżej.

REKLAMA

Greg Kinman chwalił rozwiązanie i stwierdził, że w latach 80. czy 90. musiała być to niezwykle przydatna broń do ochrony VIP-ów.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA