REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Witajcie w nowym, gorącym 2023 roku. Już bite są rekordy temperatur

Nowy Rok zaskoczył nas ciepłą pogodą. Spacery były faktycznie przyjemne, ale takie temperatury powinny mrozić krew. Jest zima, a można poczuć się jak w środku wiosny. Albo podczas chłodnego lata.

01.01.2023
18:10
fale upałów
REKLAMA

To jest nockout. Absolutny. Takie rzeczy, choć na pozór przyjemne, nie powinny się zdarzać! – napisał facebookowy profil "Pogoda w Łodzi". W południe termometry wskazały 16,4 stopni. Z kolei w powiecie radomszczańskim, o godz. 15:00, stacja IMGW Dobryszyce-Widawka zanotowała... 20,1 stopni. "Jest to absolutnie bezprecedensowa sytuacja, która nie miała miejsca nigdy wcześniej" – dodają autorzy prowadzący stronę Łowcy burz Łódzkie.

REKLAMA

Póki co IMGW nie potwierdziło tych rewelacji, ale za to mamy nowy rekord temp. max dla Polski w styczniu oraz nowy rekord temp. max w okresie zimowym dla Warszawy. Wynosi on 18,9 stopni.

"Najstarsi Warszawiacy nie pamiętają takiej temperatury w styczniu" – opisywał IMGW

Na blogu meteomodel.pl czytamy, że za nami " najprawdopodobniej najcieplejszy Sylwester i Nowy Rok w historii pomiarów instrumentalnych". Rekord temperatury maksymalnej został pobity również w woj. opolskim.

Podobnie gorący, jak na zimowy czas, przełom roku jest w Europie. Twitterowy profil Extreme Temperatures Around The World odnotowuje, że w wielu hiszpańskich i francuskich miejscowościach temperatura zbliżyła się do 25 stopni, co pozwoliło pobić dotychczasowe rekordy.

W Polsce w 2022 doszło w sumie do 3018 rekordów ciepła

REKLAMA

Początek roku sugeruje, że szykują nam kolejne wyjątkowe miesiące. I niestety nie mamy się z czego cieszyć, bo takie temperatury w styczniu świadczą o poważnym rozchwianiu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA