REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

Monokular termowizyjny MT-1 to polska miniaturowa kamera dla wojska. Przy niej iPhone to tani gadżet

To prawdziwe miniaturowe technologiczne cudo. Mieści się w dłoni, waży tyle co filiżanka kawy i nic się przed nim nie ukryje. Monokular termowizyjny MT-1 jest jednym z najmniejszych oraz najlżejszych na świecie. Urządzenie zostało wyprodukowane przez polską firmę PCO S.A.

07.01.2023
15:55
Monokular termowizyjny MT-1
REKLAMA

Produkty warszawskiej spółki są odpowiedzią na zapotrzebowanie najbardziej wymagających użytkowników, w tym jednostek Wojsk Specjalnych. W urządzeniu termowizyjnym MT-1 zastosowano lekkie oraz wytrzymałe materiały konstrukcyjne, modułową budowę, a także najbardziej zaawansowane rozwiązania technologiczne.

W połączeniu z wieloletnim doświadczeniem doprowadziło to do stworzenia nowatorskich rozwiązań niedostępnych dotychczas na rynku, nie tylko polskim.

REKLAMA

Monokular termowizyjny MT-1 z nagrodą targów Polsecure

Monokular termowizyjny MT-1 mimo niewielkiej masy zapewnia doskonałe parametry obrazu. Urządzenie waży zaledwie 200 g. Producent zapewnia, że jest to jedno z najmniejszych urządzeń tego typu na świecie.

W urządzeniu zastosowano rozwiązania konstrukcyjne bazujące na detektorze bolometrycznym z pikselem o wielkości 12 µm. W połączeniu z zaawansowanymi metodami przetwarzania obrazu pozwoliło to na uzyskanie bardzo małego urządzenia oferującego wysokiej jakości obraz termowizyjny.

 class="wp-image-3112254"
Monokular termowizyjny MT-1

MT-1 może być używany przez żołnierzy jako ręczny przyrząd obserwacyjny tak, jak lornetka. Urządzenie może być też montowane na hełmie. Waga ma w tym momencie kluczowe znaczenie, zwłaszcza gdy trzeba przez długie godziny trzymać termowizor w ręku lub na głowie.

Obraz termowizyjny jest prezentowany na wyświetlaczu OLED. Wymiary MT-1 to 90 mm długości, 42 mm szerokości i 66 mm wysokości.

Choć MT-1 mieści się w dłoni to oferuje wiele funkcji w tym obrysu krawędzi czy robienia zdjęć oraz podawania współrzędnych GPS. Monokularem można też sterować zdalnie np. z telefonu czy laptopa.

Na zakończenie targów Polsecure 2022 w Kielcach, MT-1 otrzymał nagrodę Polsecure 2022.

W pierwszych dniach stycznia 2023 r. Straż Graniczna zakupiła 50 monokularów termowizyjnych MT-1 o łącznej wartości 2,3 mln zł. Cena jednostkowa MT-1 w tym przypadku to 46 tys. zł.

To pierwszy zakup tego rodzaju sprzętu w SG. Monokulary trafią do Nadbużańskiego oraz do Bieszczadzkiego oddziału SG.

 class="wp-image-3112263"
Monokular termowizyjny MT-1
REKLAMA

W ubiegłym roku sprzęt był testowany przez strażników granicznych. Testy wypadły bardzo dobrze, stąd i decyzja o zakupie.

Urządzenie umożliwia prowadzenie obserwacji w warunkach nocnych i dziennych, w każdych warunkach pogodowych, a jego głównymi zaletami są lekkość i mobilność. To przede wszystkim niewielka waga sprzętu, w porównaniu z dotychczas używanymi kamerami termowizyjnymi, została doceniana przez funkcjonariuszy SG.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA