REKLAMA

Sony obiecuje: koniec problemów z dostępnością PS5. Czas obserwować, co stanie się z cenami

Producent prawdopodobnie najbardziej pożądanej konsola do gier na rynku ciągle walczy z problemami z podażą, ku frustracji graczy. Na polskim rynku PlayStation 5 kupić łatwo - ale znacznie trudniej w cenie rekomendowanej przez producenta. Podobno to ma się zmienić.

30.01.2023 14.53
playstation 5 vrr
REKLAMA

Premierę PlayStation 5 można już po tak wielu kwartałach spokojnie obwieścić kolejnym triumfem Sony. Konsola jest bardzo dobra z technicznego punktu widzenia i doczekała się już fenomenalnej oferty wysoko ocenianych gier. To, w połączeniu ze spektakularnym sukcesem konsoli poprzedniej generacji, sprawia, że PlayStation 5 zdecydowanie wydaje się być na topie, jeśli chodzi o sympatie graczy.

REKLAMA

Pojawił się jednak pewien istotny problem. PlayStation 5 (i konkurujące z nim konsole Xbox Series) weszły na rynek, mierząc się z bezprecedensowym wyzwaniem, jakim była pandemia COVID-19. Zakłócenie na skutek lockdownów łańcuchów dostaw oraz bezprecedensowy popyt na urządzenia elektroniczne sprawiły, że w pierwszych miesiącach od swoich premier konsole te było bardzo trudno znaleźć w sklepie. A gdy już się pojawiały, to w cenach urągających zdrowemu rozsądkowi.

W Polsce akurat sytuacja z jakiegoś względu nie prezentowała się aż tak dramatycznie. Konsole nie były dostępne w sklepach przez relatywnie krótki czas. Natomiast niemal cały czas sprzedawane są w wysokich cenach. Prawdopodobnie tylko w ten sposób udało się stworzyć tzw. optimum ekonomiczne, a więc osiągnąć punkt przecięcia krzywych popytu i podaży. Obietnica Sony pozwala mieć nadzieje na zmiany na lepsze.

Produkcja PlayStation 5 idzie pełną parą. Konsol ma już nie zabraknąć.

- Jeśli ktoś szuka konsoli PS5 do nabycia, powinien mieć już ten problem rozwiązany - twierdzi w oświadczeniu prasowym Isabelle Tomatis z Sony Interactive Entertainment. Jeżeli to prawda, to póki co tylko w krajach, w których Sony bezpośrednio sprzedaje swoje konsole (w Europie są to Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Holandia, Belgia i Luksemburg). Na polskim rynku Sony współpracuje ze swoimi oficjalnymi dystrybutorami. A ci wyraźnie jeszcze czekają na dostawy nowych urządzeń.

 class="wp-image-3167274"
PlayStation 5 - ceny na polskim rynku (Ceneo.pl, 30.01.23, sortowanie od najtańszych ofert)
REKLAMA

PlayStation 5 na premierę miało rekomendowaną cenę detaliczną w kwocie 2299 zł (1849 zł za wersję bez napędu). Od tego czasu podwyższono te kwoty o 10 proc., choć dokładnych kwot w złotówkach nie podano nigdy - bo to i tak bez znaczenia. Wiadomo było, że żaden sklep tej ceny nie użyje. Popyt jest nadal zbyt wysoki, podaż najwyraźniej nadal zbyt niska.

Pozostaje więc trzymać kciuki za PlayStation, by dotrzymało słowa. PS5 to znakomita konsola, w porównaniu do PS4 to zupełnie nowa jakość. Im więcej graczy przejdzie na nowszy model, tym prawdopodobnie lepiej dla wszystkich zainteresowanych.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA