REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

Czołg nie potrafi jeździć i strzelać jednocześnie? Leopard 2: sam sobie potrzymam piwo. I to dosłownie

To zapewne najbardziej niemiecka rzecz, jaką dzisiaj zobaczycie. Nietypowy test przeprowadzony przy użyciu piwa i czołgu Leopard 2 robi wrażenie mimo upływu wielu lat.

20.01.2023
15:23
Nietypowy test czołgu Leopard 2. Wykorzystano do niego piwo
REKLAMA

W 1986 r. niemiecka Bundeswehra nagrała niezwykłe wideo, w którym zaprezentowała system stabilizujący armaty czołgu Leopard 2. Niemcy postanowili pokazać jak zaawansowany jest to system podczas niecodziennego testu.

REKLAMA

Na końcu lufy czołgu ustawiono potężny kufel wypełniony piwem. Jak widać na filmie, mimo dość szybkiej jazdy w terenie, z kufla nie wylała się nawet kropla.

System stabilizacji uzbrojenia zapewnia wysoki poziom celności nawet podczas szybkiej jazdy Leopardem 2 po wyboistym terenie. Pozwalała to również na utrzymanie w poziomie działa czołgu i namierzanie celu nawet podczas wchodzenia i schodzenia ze wzniesień lub gdy nadwozie pojazdu przechyla się na bok.

REKLAMA

W automatycznie stabilizowanym trybie STAB ON nierówności  terenu i prędkość jazdy są automatycznie kompensowane, dzięki czemu system uzbrojenia utrzymuje cel w środku celownika w każdych warunkach zewnętrznych. 

Główne działo Leoparda 2A4 ma hydrauliczny system stabilizacji broni WNA-H22. Czołgi od wersji A5 wyposażone są w elektryczny system EWNA.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA