REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Operatorzy

Tak Polacy korzystają z sieci Orange. Operator podał ciekawe dane

Jak wynika ze statystyk operatora Orange, niemal sto procent danych wysyłanych przez infrastrukturę tego operatora przesyłanych było w ramach standardu czwartej generacji.

25.01.2023
19:30
orange podsumowanie 2022 rok
REKLAMA

Podsumowanie danych statystycznych związanych z funkcjonowaniem sieci Orange w minionym roku jest dość ciekawe. Można z niemałym prawdopodobieństwem założyć, że pozostali operatorzy odnotowują w swojej sieci zbliżone trendy - daje to więc pewien obraz na całą infrastrukturę komórkową w Polsce. Same dane są równie ciekawe: nie są bowiem już tak zniekształcone przez pandemię, która zmusiła Polaków do domowej izolacji i kompletnej zmiany sposobu, w jaki na co dzień korzystają z internetu i usług online.

Ogólny ruch w sieci Orange wzrósł w porównaniu do 2021 r., i to znacząco, bo o 20 proc. - choć sam operator zauważa, że to mniejsza dynamika niż rok temu. Aż 97 proc. tego ruchu odbyło się w ramach technologii 4G/LTE - to nawet więcej, niż w roku poprzednim (96 proc.). Trzy proc. to sieć 3G. A 5G? Na granicy błędu pomiaru. I to mimo przyzwoitego zasięgu 5G w ramach sieci Orange i coraz wyższej dostępności niedrogich telefonów z obsługa 5G.

REKLAMA

Ile to jest dwa miliony terabajtów? Bo tyle danych klienci przepchnęli w 2022 r. przez sieć Orange.

Łącznie w 2022 r. klienci przesłali 2 047 285 TB (1 712 874 TB w 2021 r.) i przegadali głosowo 76,7 mld minut, z czego coraz częściej (56 proc. wszystkich rozmów głosowych) za pośrednictwem nowoczesnych technik cyfrowych (VoLTE lub WiFi Calling). Orange chwali się też istotnym wzrostem w statystykach Internetu stacjonarnego.

REKLAMA

W minionym roku wzrost transmisji danych przez stałe łącza sięgnął 23 proc. w porównaniu do roku 2021. Największy wzrost (51 proc.), co raczej cieszy z uwagi na nowoczesność rozwiązania, odnotowano na infrastrukturze światłowodowej. Spadło też wykorzystanie ADSL i VDSL, choć tu Orange nie dzieli się dokładnymi danymi.

Operator chwali się też, że w zasięgu jego Internetu światłowodowego jest już ponad 7 mln gospodarstw domowych i spodziewa się, bez niespodzianki, dalszych wzrostów. Pozostaje mieć nadzieję, że operator zdoła utrzymać atrakcyjność oferty również pod względem cenowym.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA