REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Dziwny eksperyment Google’a. Chrome zaczął straszyć użytkowników historią wyszukiwania na nowej karcie

Wybrani użytkownicy przeglądarki Chrome na system Android mogą być nieco zdziwieni tym, jak u nich zmienił się wygląd nowej karty. Ta na samym środku prezentuje ostatnie zapytania do wyszukiwarki Google. Użyteczne, czy wręcz przeciwnie? Zdania są podzielone.

Dziwny eksperyment Google’a. Chrome zaczął straszyć użytkowników historią wyszukiwania na nowej karcie
REKLAMA

Domyślny wygląd nowej karty przeglądarki Chrome jest dobrze znany jego użytkownikom. Przeglądarka pozwala na wysłanie zapytania do Wyszukiwarki, prezentuje przypięte lub często odwiedzane przez użytkownika witryny, a pod spodem wyświetla strumień artykułów z usługi Google Discover. Jednak od paru dni część użytkowników widzi nieco inny układ.

REKLAMA
Chrome dla Android - pierwsze dwie ikony to historia wyszukiwania użytkownika.

Do przypiętych witryn dołączyły skróty do ostatnio wpisanych zapytań do Wyszukiwarki Google. Z jednej strony może to i wygodne, być może sporo użytkowników potrzebuje wracać do ostatnich zapytań. Z drugiej jednak zajmuje to cenne miejsce na ekranie, na dodatek nie jest zbyt czytelne: nowe wpisy mają generyczną ikonę wyszukiwania, a nie każde zapytanie mieści się na ekranie. Niektóre zapytania na dodatek mogą okazać się zbyt prywatne, by potem były prezentowane na ekranie głównym przeglądarki.

Ten eksperyment na szczęście można zakończyć ręcznie.

Chrome z historią wyszukiwania na nowej karcie. Jak wyłączyć?

Google eksperymentuje na swoich użytkownikach między innymi przez tak zwany system flag. Owe flagi to ukryte ustawienia przeglądarki, które Google sporadycznie przestawia małym grupom użytkowników, by sprawdzić ich reakcję. Jeżeli dany eksperyment jest przyjmowany z aprobatą, jest włączany coraz większej liczbie użytkowników. Jeśli nie, jest wygaszany.

To oznacza, że osoby wylosowane do testowania nowego widoku mogą z niego zrezygnować. Analogicznie: osoby z tradycyjnym widokiem nowej karty mogą sobie włączyć eksperymentalny. Wystarczy wykonać poniższą instrukcję, choć ostrzegamy: grzebanie w zaawansowanych ustawieniach Chrome’a powinno być wykonywane na własne ryzyko. Niedoświadczony użytkownik nie powinien zmieniać ustawień flag.

REKLAMA
Chrome dla Android - zmiana flag związanych z widokiem nowej karty

By włączyć lub wyłączyć zmieniony widok nowej karty w Chrome dla Android należy wpisać w pasku adresu przeglądarki chrome://flags/#organic-repeatable-queries. Następnie, przy fladze Organic Repeatable Queries zdecydować, czy funkcja ma być On (włączona), Off (wyłączona) i Default (niech Google decyduje). Można też eksperymentować z kilkoma różnymi widokami. Zalecamy, mimo wszystko, pozostawienie ustawienia na Default.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA