REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

Potężne zbrojenia Czechów. Kupili właśnie wozy z sztuczną inteligencją i rozszerzoną rzeczywistością

Czechy podpisały memorandum ze Szwecją i brytyjską firmą BAE Systems w sprawie zakupu 210 gąsienicowych wozów bojowych CV90. Transakcja będzie warta 2,3 mld dolarów.

25.12.2022
9:11
Potężne zbrojenia Czechów. Kupili właśnie wozy z sztuczną inteligencją i rozszerzoną rzeczywistością
REKLAMA

W ramach umowy armia czeska otrzyma najnowszą wersję CV90, znaną jako CV90 Mk IV. To bojowy wóz piechoty piątej generacji i pierwszy zachodni BWP z systemem ochrony aktywnej czyli systemem, który będzie niszczył nadlatujące pociski przeciwnika.

REKLAMA

CV90 Mk IV jest wyposażony w nowy silnik Scania, który ma moc 1000 KM oraz w najnowszą skrzynię biegów X300. Dopuszczalna masa całkowita pojazdu została zwiększona z 35 do 37 ton, oferując użytkownikom dwie tony dodatkowej ładowności bez zmniejszania mobilności pojazdu. Dodatkowo wóz posiada aktywną technologię tłumienia drgań podczas szybkiej jazdy w terenie.

 class="wp-image-3085599" width="577" height="176"
CV90 Mk IV

Pojazd wyposażony jest w nowy system rozszerzonej rzeczywistości o nazwie iFighting. iFighting łączy sztuczną inteligencję i dane z różnych systemów w pojeździe, aby przefiltrować i nadać priorytet najbardziej krytycznym informacjom. 

Pozwala to załodze na szybsze podejmowanie decyzji i wybór najważniejszych celów w pierwszej kolejności. iFighting firmy BAE zwiększa świadomość sytuacyjną, wspomaga podejmowanie decyzji, poprawia ergonomię oraz umożliwia autonomiczne wsparcie i zdalną obsługę.

CV90 Mk IV jest wyposażony w architekturę elektroniczną czwartej generacji, która będzie umożliwiać szybką i bezproblemową wymianę podzespołów na nowsze.

BWP CV90 od zawsze słynęły ze swojej modułowości. Pojazdy mogły być wyposażone w wieże uzbrojone w armaty kalibru 25, 90, 105 lub 120 mm. CV90 Mk IV również ma możliwości korzystania z różnorodnego uzbrojenia w nowych wieżach serii D, w tym opcjonalnej wieży bezzałogowej.

Czechy staną się dziewiątym członkiem "Klubu Użytkowników CV90", który obejmuje kraje, które mają CV90 na uzbrojeniu swoich sił zbrojnych. Klub składa się już z ośmiu krajów, z których pięć jest członkami NATO: Dania, Estonia, Finlandia, Norwegia, Szwecja, Szwajcaria, Holandia, a także Słowacja.

CV90 są produkowane przez firmę BAE Systems AB od 1993 r. Szwedzka wersja bojowego wozu piechoty jest wyposażona w wieżę firmy Bofors z 40 mm działkiem. Wersje eksportowe są zazwyczaj wyposażone w wieże Hägglunds serii E, uzbrojone w działko automatyczne Mk44 kal. 30 mm lub Bushmaster kalibru 35 mm.

REKLAMA

Opracowany z myślą o trudnym klimacie subarktycznym, pojazd ma bardzo dobrą mobilność na śniegu i terenach podmokłych, przewożąc ośmiu - sześciu w pełni wyposażonych żołnierzy. 

Wyprodukowano w sumie 15 wariantów pojazdu w tym między innymi wozy obserwacji artyleryjskiej, dowodzenia i łączności, przeciwlotnicze, opancerzone pojazdy ratownicze. Obecnie w różnych armiach służy 1280 wozów CV90.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA