REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

Tak działa oszustwo na Media Markt. Znowu grasują wyłudzacze

Oszuści próbują nowych taktyk. Tym razem wyłudzacze podszywają się pod usługi sklepu Media Markt, biorąc na celownik klientów liczących na wartościową paczkę z tej sieci.

05.11.2022
20:01
Tak działa oszustwo na Media Markt. Znowu grasują wyłudzacze
REKLAMA

Mają twoje imię, nazwisko oraz numer telefonu. Podszywają się pod znaną sieć sprzedaży i sprawiają wrażenie, jakby prowadzili korespondencję z klientem. Oszuści grasujący w polskiej sieci próbują wyłudzać wrażliwe dane na nowy sposób, licząc na naiwność mniej czujnych internautów. Donoszą o tym specjaliści od bezpieczeństwa z CyberRescue.

REKLAMA

Oszustwo na Media Markt - tak wygląda w praktyce, na to uważaj.

 class="wp-image-2557386"

Wyłudzacze wzięli na celownik klientów sieci Media Markt. Nie wiadomo, czy udało im się pozyskać dane konsumentów z serwerów firmy, ale oszuści próbują dopasować imiona oraz nazwiska do numerów komórkowych. W ten sposób internauta otrzymuje SMS udający wiadomość od sieci Media Markt, w którym pojawiają się jego dane osobowe. Tak wyłudzacze próbują nadać korespondencji wiarygodności.

Treść SMS-a dotyczy niesprecyzowanego zamówienia bądź konkursu, w którym do wygrania są telefony iPhone. Odbiorca wiadomości został rzekomo wylosowany wśród klientów sieci i nie pozostaje nic innego, jak podać dane do wysyłki. Problem jest tylko jeden: trzeba opłacić transport zwycięskiego telefonu, w wysokości 10 złotych. Czymże jednak jest ta dyszka, w dobie galopujących cen samych iPhone'ów?

Klikając w link z numerem zamówienia w SMS-ie, przechodzimy do witryny internetowej z formularzem do uzupełnienia danych karty debetowej. Wypełniając formularz, oddajemy w ręce złodziei wrażliwe dane, a dodatkowo aktywujemy odnawialną usługę abonamentową za niemal 30 dolarów miesięcznie.

 class="wp-image-2557383"
REKLAMA

Co zrobić, jeśli jest już po fakcie i daliście się nabrać oszustom?

Pierwszym, możliwie szybkim krokiem jest zastrzeżenie karty płatniczej w swoim banku. Najlepiej korzystając z oficjalnej infolinii. Warto również skorzystać z reklamacji chargeback, jeśli jest dostępna. Dobrym pomysłem będzie ponadto dodanie numeru z którego pochodziła wiadomość SMS do listy zablokowanych, aby nie dać się naciąć w przyszłości.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA