REKLAMA

Najlepsze aplikacje na Androida w 2022 roku. Te apki warto znać

Google ponownie wybrał listę najlepszych aplikacji i gier na urządzenia z systemem Android. Jeżeli widziałeś laureatów Apple App Store Awards, laureaci Google Play Awards nie będą dla ciebie zaskoczeniem.

30.11.2022 20.14
Najlepsze aplikacje na Androida w 2022 roku. Te apki warto znać
REKLAMA

Tak jak Apple, tak i Google ma swój coroczny plebiscyt na najlepsze aplikacje. Ze względu na specyfikę systemu Android, Google nagradza aplikacje i gry na smartfony w kilku kategoriach oraz po jednej w kategorii aplikacji przeznaczonych na tablety, smartwatche oraz Chromebooki.

REKLAMA

Oprócz kategorii, w których za wybór odpowiada wyłącznie Google, Google Play Awards posiada również kategorię Wybór użytkowników, w której to głosy użytkowników zadecydowały o przyznaniu nagród.

Najlepsze aplikacje na Androida w 2022 roku

 • Najlepsza ogólnie: Dream by Wombo
  Dream by Wombo to aplikacja do tworzenia obrazów za pomocą sztucznej inteligencji. Wystarczy wpisać frazę i wybrać styl, a aplikacja sama stworzy obraz, jaki chcemy.
 • Wybór użytkowników: BeReal
  BeReal to wschodzący serwis społecznościowy, którego główną ideą jest dzielenie się zdjęciami. Ale nie byle jakimi zdjęciami, bowiem raz dziennie każdy użytkownik dostaje powiadomienie z prośbą o zrobienie zdjęcia tego, co właśnie widzi lub robi. Na zrobienie zdjęcia ma jedynie 2 minuty.
 • Najlepsza dla rozrywki: PetStar
  PetStar to prosta aplikacja, która wykorzystuje aparat i funkcje rozszerzonej rzeczywistości do tworzenia teledysków i śmiesznych obrazków z nagrań wideo oraz zdjęć przedstawiających naszych czworonożnych przyjaciół.
 • Najlepsza dla rozwoju osobistego [kategoria Best for Personal Growth]: Breathwrk
  Breathwrk to pomocnik w oddychaniu, zwierający dziesiątki ćwiczeń oddechowych, dobieranych przez aplikację w zależności od naszych potrzeb.
 • Najlepszy codzienny niezbędnik [kategoria Best Everyday Essentials]: Plant Parent
  Plant Parent to pomocnik każdego pasjonata ogrodnictwa i roślin doniczkowych. Plant Parent pozwala na identyfikację roślin, chorób roślin, sprawdzanie poziomu nasłonecznienia czy ustawienia przypomnień dedykowanych np. podlewaniu poszczególnych roślin.
 • Najlepsza ukryta perełka [kategoria Best Hidden Gems]: Recover Athletics
  Recover Athletic to aplikacja dedykowana osobom uprawiającym sport, po przebytej kontuzji lub cierpiącym na chroniczny ból. Recover Athletic na podstawie podanych danych dobierze odpowiedni plan treningowy, który pomoże przy zwalczaniu i przeciwdziałaniu różnym dolegliwościom wynikających z aktywności fizycznej.
 • Najlepsza aplikacja dla dobrego samopoczucia [kategoria Best Apps for Good]: The Stigma App
  Stigma została stworzona z myślą o bardziej otwartym dialogu na temat zdrowia psychicznego. Po wysłaniu prośby o pozytywną wiadomość i nadzieję, Stigma wyśle krótką historię nagraną przez innego użytkownika, który pozytywnie przeszedł przez podobnie trudny etap w życiu.
 • Najlepsza dla urządzeń ubieralnych: Todoist
  Todoist to aplikacja do tworzenia notatek, list zadań, przypomnień oraz planowania. Todoist jest dostosowane zarówno do smartfonów, tabletów, jak i urządzeń ubieralnych, a dane można synchronizować pomiędzy wszystkimi typami urządzeń.
 • Najlepsza dla tabletów: Pocket
  Pocket to aplikacja społecznościowa służąca "zapisywaniu na później" i dzieleniu się artykułami i treściami. Po zapisaniu w aplikacji Pocket artykuły sortowane są tematycznie, a z plików usuwane są niepotrzebne treści (takie jak np. reklamy), a treść zapisywana jest jako czysty tekst, który użytkownik może dostosować do łatwiejszego czytania.
 • Najlepsza dla Chromebooków: BandLab
  BandLab to aplikacja do tworzenia i dzielenia się muzyką. Oprócz dedykowanego Studio do tworzenia muzyki, BandLab oferuje również wbudowane funkcje społecznościowe.

Najlepsze gry na Androida w 2022 roku

REKLAMA
 • Najlepsza ogólnie: Apex Legends Mobile
 • Wybór użytkowników: Apex Legends Mobile
  Apex Legends Mobile to mobilna wersja znanej gry z gatunku battle royale. Tak jak oryginalna wersja komputerowa gry, Apex Legends Mobile oferuje swym graczom dynamiczną rozgrywkę w trybie multiplayer, która opiera się na systemie meczów z wyborem postaci.
 • Najlepsza gra multiplayer: Dislyte
  Dislyte to gra RPG od twórców AFK Arena. Dislyte osadzona jest w realiach urban fantasy, która oprócz dynamicznej rozgrywki oferuje również system losowania postaci (gacha).
 • Najlepsza gra Pick Up & Play: Angry Birds Journey
  Angry Birds Journey to już 24 odsłona dobrze wszystkim znanej sagi Angry Birds. Główny element rozgrywki pozostał niezmienny i nadal polega na wystrzeliwaniu ptaków o różnych umiejętnościach, jednakże względem oryginalnej gry Rovio dodało setki nowych poziomów oraz nowe mechaniki.
 • Najlepsza gra niezależna: Dicey Dungeons
  Dicey Dungeons to gra strategiczna typu roguelike. W grze wcielamy się w postać antropomorficznej kości, która w ciągu przeprawy przez sześć poziomów oprócz walki z przeciwnikami gromadzi także własną talię kart
 • Gra z najlepszą fabułą: Papers, Please
  Papers, Please to port wydanej w 2013 gry na komputery z systemem Windows o tym samym tytule. W Papers, Please gracz wciela się w rolę strażnika granicznego w dystopijnym, fikcyjnym kraju bloku wschodniego, rewidując osoby przekraczające granice w myśl dynamicznie zmieniających się wytycznych rządu.
 • Najlepsza trwająca gra: Genshin Impact
  Genshin Impact to gra, która od 2020 roku podbija listy popularności na wszystkich platformach. Gra z gatunku open-world RPG osadzona jest w fikcyjnym świecie Teyvat, a gracz nowe bronie oraz postaci pozyskuje przez system losowania (gacha)
 • Najlepsza gra Google Play Pass: Very Little Nightmares
  Very Little Nightmares to mobilna wersja gry Little Nightmares. Głównym celem gracza jest przechodzenie z pokoju do pokoju, przy jednoczesnym unikaniu koszmarów i innych przeszkód.
 • Najlepsza dla tabletów: Tower of Fantasy
  Tower of Fantasy to gra z gatunku open-world RPG, która tak jak Genshin Impact łączy w sobie elementy gry MMO oraz losowania postaci (gacha). Ze względu na liczne podobieństwa do Genshin Impact, gra spotkała się z krytyką licznych graczy.
 • Najlepsza gra dla Chromebooków: Roblox
  Roblox jest platformą, która pozwala graczom na tworzenie własnych gier, granie w gry tworzone przez innych użytkowników oraz rozmowy z innymi graczami. Gry w Roblox nazywane są "doświadczeniami" (ang. experiences) i mogą być tworzone w ramach wielu różnych gatunków, m.in. tycoon (budowania przestrzeni), roleplay, symulatorów czy gier przygodowych.
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA