REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Joipaw to konsola do gier dla... psów. Grasz i masz smaczka

Brytyjski startup rusza z nietypowym projektem: konsolą do gier tworzoną z myślą o psach wszelakich. Zadaniem urządzenia jest zwiększanie kognitywnej stymulacji czworonoga. Zachętą dla psa będzie to, co kocha najbardziej: smaczki.

29.11.2022
20:03
Joipaw to konsola do gier dla... psów. Grasz i masz smaczka
REKLAMA

Joipaw to brytyjski startup, którego celem jest wprowadzenie na rynek konsoli do gier. Sprzęt nie jest jednak adresowany do humanoidalnych graczy, ale ich czworonogów. Konsola Joipaw będzie uruchamiać proste produkcje dotykowe o rosnącym stopniu trudności, za przechodzenie których psiaki otrzymają zasłużone łakocie.

REKLAMA

Jak wyglądają takie gry dla psów? Jedna z nich to typowy whack-a-mole: popularna zabawa polegająca na uderzaniu młotkiem pojawiających się co jakiś czas kretów, wystających ponad poziom planszy. W wariancie dla konsoli Joipaw, krety pojawiają się na dotykowym ekranie. Ten jest odporny na psią ślinę i rozpoznaje nietypowy nacisk psich pyszczków oraz nosów. Inna gra polega na wskazaniu tej połowy ekranu, na której znajduje się aktualnie więcej obiektów.

Po co psom konsola do gier? Zalet jest wiele: rozwój kognitywny, skupienie uwagi i namiastka towarzystwa.

Pomysłodawca konsoli Dersim Avdar wskazuje na szeroko zakrojone badania z 2017 roku, według których proste programy imitujące gry wpływają pozytywnie na zdolności kognitywne psów. Czworonogi podobnie jak ludzie mogą cierpieć na demencję starczą, Alzheimera oraz szereg innych chorób psychicznych. Z kolei taka aktywność pobudza ich korę mózgową oraz korzystnie wpływa na procesy mózgowe.

Dersim Avdar nie ukrywa również, że konsola może być czasowym wybawieniem dla właścicieli, którzy chwilowo nie mogą poświęcić uwagi swoim czworonogom. Takie gonienie za kretami po ekranie powinno zmęczyć czworonoga oraz dać mu odrobinę rozrywki, podczas gdy opiekun zajmuje się pracą biurową. Jednocześnie Avdar zaznacza, że Joipaw nie stanowi zastępstwa dla uwagi, jaką właściciel musi poświęcać psu. To uzupełnieniem tej relacji.

Niestety, czasem psiny nie mają właścicieli. Założyciel Joypaw uważa, że jego konsola może być ciekawym rozwiązaniem w schroniskach, zachęcając psy do aktywności oraz walcząc z otępieniem tamtejszych zwierząt.

"Najtrudniej było zachęcić psy do pierwszej rozgrywki, pomogło masło orzechowe".

REKLAMA

Twórca konsoli wskazuje na naturalne przeszkody, z jakimi ma do czynienia. Jedno z największych wyzwań to walka o uwagę psów. Aby zaznajomić je z interfejsem dotykowym, twórca początkowo smarował ekran jedzeniem. W niektórych przypadkach tylko w ten sposób czworonóg rozpoczynał przygodę z ekranem, aby odkryć, że podczas uczestnictwa w zabawie otrzymuje przekąski. Jednak z czasem zwierzęta zaczynały rozumieć zależność, co pozwalało na włączanie wyższych poziomów trudności.

Konsola Joipaw wciąż nie ma oficjalnej daty premiery ani nawet sugerowanej ceny. Dersim Avdar zbiera cenne uwagi od testerów. Dzięki nim Joipaw otrzyma globalną tabelę rankingową, umożliwiającą zestawienie wyników swojego podopiecznego z innymi psiakami na całym świecie. Do tego konsola będzie rejestrować progres i postępy czworonoga, dostarczając jego właścicielowi statystyk w prosty i przystępny sposób.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA