REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

Chińczycy pokazują światu, czym chcą panować w powietrzu. Można zacząć się bać

Oczekiwana przez pasjonatów chińska 14. Międzynarodowa Wystawa Lotnictwa i Kosmonautyki, znana również jako Airshow China, rozpoczyna się we wtorek. Chińczycy prezentują na niej swoje najnowsze osiągnięcia z branży militarnej.

07.11.2022
21:34
Chińczycy pokazują światu, czym chcą panować w powietrzu. Można zacząć się bać
REKLAMA

14. Międzynarodowa Wystawa Lotnictwa i Kosmonautyki w Chinach, czyli Airshow China 2022, odbędzie się w dniach 8-13 listopada w Zhuhai w prowincji Guangdong w południowych Chinach. 

REKLAMA

W tym roku Airshow China w Zhuhai będą większe niż kiedykolwiek a wojskowi zaprezentują wiele nowych modeli sprzętu dla szerokiej publiczności. 

Starszy pułkownik Shen Jinke, rzecznik prasowy Sił Powietrznych Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, poinformował, że ​​wojsko pokaże na wystawie około 50 rodzajów broni.

Wśród samolotów, które będzie można oglądać w trakcie Airshow China 2022 są J-20 (myśliwiec stealth), Y-20 (samolot cysterna nowej generacji przeznaczony do do tankowania innych samolotów w powietrzu), KJ-500 (samolot AWACS z radarem nad kadłubem) i H-6K (bombowiec). W ramach pokazów lotniczych bezzałogowe statki powietrzne YY-20, J-16 i GJ-2 wykonają swoje pierwsze publiczne loty. 

Na wystawie będzie można zobaczyć też silniki lotnicze, satelitę obserwacyjnego Xihe, pełnowymiarową replikę chińskiej stacji kosmicznej czy rakiety kosmiczne i międzykontynentalne pociski balistyczne. Po raz pierwszy na pokazach lotniczych będą latać śmigłowce chińskiej armii.

Chińczycy pokazują myśliwiec J-20

Na pokazie lotniczym będzie można zobaczyć szereg sprzętu wojskowego, ale dużo emocji budzi bez wątpienia widok chińskiego samolotu stealth J-20. Mimo że do rozpoczęcia wydarzenia zostało jeszcze kilka dni, zdjęcia i filmy z J-20 już zaczęły krążyć w internecie. 

W ramach przygotowań do Airshow China 2022 kilka dni temu cztery myśliwce J-20 ukończyły próbny lot w formacji. Po ćwiczeniu na pasie startowym lotniska w Zhuhai wylądowały dwa myśliwce J-20. Był to pierwszy raz, kiedy chińskie myśliwce J-20 zostały pokazane na ziemi. 

Niżej zobaczycie film z przygotowań samolotów J-20 do pokazów Airshow China 2022.

Drony na Airshow China 2022

Podczas pokazów Airshow China 2022 dron GJ-2 ma być po raz pierwszy zaprezentowany w locie przed publicznością. To opracowany przez Chiny długodystansowy rozpoznawczy i bojowy bezzałogowiec przeznaczony do latania na na średnich i dużych wysokościach. 

Inne bezzałogowe statki powietrzne, w tym WZ-7, WZ-8 i WZ-10, będą pokazywane na wystawie statycznej na ziemi. Szczególnie ciekawe zapowiada się WZ-10.

Wing Loong 10 to dron do walki radioelektronicznej przeznaczony również do wykonywania zadań rozpoznania elektronicznego (wykrywania i ustalania pozycji np. radia wojskowego) na głębokości do 200 km od bezzałogowca.

Maksymalny pułap WZ-10 to 12,5 km. W powietrzu może przebywać ponad 8 godzin, a masa startowa wynosi 3200 kg. Dron napędzany jest silnikami turbowentylatorowymi AKF-088C, które pozwalają na rozwinięcie prędkości 520 km/h. Zdjęcie tego drona zobaczycie niżej.

Kolejny wyczekiwany z zainteresowaniem dron to WZ-8. WZ-8 to hipersoniczny bezzałogowy statek powietrzny produkowany przez Aviation Industry Corporation of China (AVIC). Został oficjalnie pokazany trzy lata temu na paradzie z okazji 70. rocznicy powstania chińskiej armii jako strategiczna maszyna rozpoznawcza. Dron ten odpalany jest z powietrza z bombowców H-6.

 class="wp-image-2565078"
Dron WZ-8

Bombowce H-6 też pojawią się na wystawie. Chiński bombowiec strategiczny Xian H-6K został zauważony z nowym typem pocisków balistycznych wystrzeliwanych z powietrza (ALBM), podobnymi do rosyjskich Kindżałów.

REKLAMA

Według państwowego magazynu Global Times CM-401 to nowy typ naddźwiękowego pocisku balistycznego, który, osiąga prędkość do 6 machów i ma zasięg 290 km. Pocisk może podobno manewrować z prędkością naddźwiękową.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA