REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

Rusza Rejestr Dokumentów Paszportowych. Te sprawy załatwisz teraz online

Samorządy informują, że przez kilka dni w listopadzie nie będzie można odbierać ani składać nowych wniosków paszportowych. To efekt nowej ustawy o dokumentach paszportowych i uruchomienia Rejestru Dokumentów Paszportowych. Dzięki nim zyskamy w sieci więcej opcji związanych z paszportem.

24.10.2022
8:17
Rusza Rejestr Dokumentów Paszportowych. Te sprawy załatwisz teraz online
REKLAMA

Od wtorku, 8 listopada 2022 r. od godz. 13.00 do czwartku, 10 listopada 2022 r. do godz. 17.30 punkty paszportowe na terenie całego kraju nie będą przyjmować wniosków o wydanie paszportu. W tych dniach nie będzie także możliwości odbioru dokumentów.

REKLAMA

Rejestr Dokumentów Paszportowych ułatwi załatwianie spraw w sieci

Wśród najważniejszych zmian wymienia się:

  • nie będzie już konieczności wypełniania papierowych wniosków przez obywatela - wniosek będzie generowany w systemie przez urzędnika, a następnie podpisywany przez wnioskodawcę na urządzeniu służącym do pobierania podpisu
  • nastąpi uruchomienie dodatkowych usług dla obywatela, tj. weryfikacja ważności paszportu, sprawdzenie, jakie dane są przetwarzane w rejestrze. Obywatel ponadto będzie miał możliwość otrzymywania powiadomienia, np. o zbliżającym się terminie utraty ważności paszportu
  • będzie istniało więcej dostępnych form, w jakich będzie możliwe zgłoszenie utraty paszportu – oprócz formy osobistej, utratę paszportu będzie można zgłosić samodzielnie, tj. przez e-puap lub e-usługę (dzięki której zgłoszenie będzie automatycznie generowało unieważnienie utraconego paszportu zapobiegając tym samym nieuprawnionemu użyciu).

Nas najbardziej interesuje fakt, że zgłoszenie utraty paszportu będzie możliwe przez internet, bez konieczności fatygowania się do urzędu. Z kolei mieszkający za granicą będą mogli potwierdzić odbiór paszportu lub innego dokumentu paszportowego, który dostarczył kurier.

Wniosek o paszport online jeszcze nie teraz

Na razie jednak wniosku o paszport w sieci nie złożymy. Zmienić ma się to w przyszłym roku, jak poinformował w rozmowie z RMF FM Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

REKLAMA

Za pośrednictwem aplikacji mObywatel jeszcze nie, natomiast będzie można złożyć wniosek o paszport online w przyszłym roku - potwierdził.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA