REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

E-Health Hackathon – programiści będą ratowali życie

W październiku odbędzie się wyjątkowy zdrowotny hackathon. Jego celem jest wypracowanie innowacyjnego rozwiązania informatycznego dla kardiologii. Spider's Web jest patronem medialnym wydarzenia.

29.08.2022
13:59
serce
REKLAMA

Problemy rodzimej kardiologii? Niedostateczna diagnostyka, utrudniony dostęp do terapii, nieprzestrzeganie zaleceń lekarskich i brak systemów  do monitorowania  stanu  zdrowia  pacjenta. W Polsce co roku z powodu niewydolności serca umiera ok. 140 tys. Polaków.

REKLAMA

– E-Health Hackathon jest kierowany do osób, które wierzą, że rozwiązania informatyczne mogą odmienić świat, pomagając pacjentom w ich codziennych zmaganiach z chorobą. Dziś ciężko mówić o rozwoju medycyny i poprawie jakości opieki nad pacjentem bez udziału nowoczesnych narzędzi informatycznych. W związku z tym, powstał projekt e-Health Hackathon, który – tak jak każda inicjatywa Warsaw Health Innovation Hub (WHIH) – wpisuje się w ideę współpracy między  sektorem administracji publicznej i biznesem, umożliwiającej kompleksowe spojrzenie na wyzwania  systemu  ochrony zdrowia oraz wypracowanie rozwiązań przynoszących wymierne korzyści pacjentom – mówi dr hab. n. med. Radosław Sierpiński, prezes Agencji Badań Medycznych.

W hackathonie udział mogą wziąć zespoły składające się z 3-5 członków. Dwudniowy e-Health Hackathon (8-9.10.2022) rozpocznie się od giełdy pomysłów, a następnie zespoły przy wsparciu eksperta z obszarów zdrowia i IT przystąpią do pracy nad rozwiązaniem informatycznym.

– To, co czyni e-Health Hackathon wyjątkowym, to wielowymiarowa współpraca przekładająca się na wsparcie i rozwój polskiej nauki i start up’ów. Polska dysponuje silną bazą akademicką, wysoką jakością kształcenia na kierunkach informatyka, biotechnologia czy bioinformatyka i w tym obszarze odnotowuje się rosnące znaczenie Polski na rynku europejskim. Przy odpowiednim wsparciu sektora biznesowego zyskujemy warunki do przekształcenia innowacyjnych pomysłów w produkty, procesy i usługi uwzględniające potrzeby pacjentów z niewydolnością serca, lekarzy i systemu ochrony zdrowia

– mówi Arkadiusz Pączka, Wiceprzewodniczący Zarządu Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP)

Wyzwanie,  nad którym będą pracować, zostanie dla nich przygotowane przez członka konsorcjum we współpracy z klinicystami.

Zwycięski zespół zyska możliwość prezentacji wypracowanego rozwiązania przed Radą Warsaw Health Innovation Hub oraz Grupą ds. Interesu Publicznego WHIH, w skład której wchodzą przedstawiciele administracji publicznej. W celu zapewnienia uczestnikom równych  szans,  zdecydowaliśmy o wyłączeniu z udziału w e-Health Hackathonie przedstawicieli średnich i dużych firm

– mówi dr  hab.  n. med. Radosław Sierpiński. 

Rozwiązania wdrażane podczas wydarzenia będą mogły dotyczyć m.in.  poprawy świadomości pacjentów, wsparcia profilaktyki, diagnostyki czy  relacji pacjent–lekarz, pacjent–system lub lekarz–lekarz, lekarz–system.

– Wierzymy, że wspólnie uda się wypracować rozwiązanie, które przyczyni się do zażegnania długu kardiologicznego. Ten, zarówno w Polsce, jak i na świecie, nadbudowywał się latami. Dlatego dziś znajdujemy się w sytuacji, w której choroby kardiologiczne od blisko 20 lat stanowią główną przyczynę zgonów

– zaznacza Irma Veberič, dyrektor generalna  Roche  Polska.
REKLAMA

– Hackathon wpisuje się w zobowiązanie Janssen, jakim jest tworzenie zdrowszej przyszłości, w której choroby będą należały do przeszłości. Informatyzacja ochrony zdrowia to szansa na lepszą opiekę nad pacjentami i lepsze funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia. Mamy nadzieję, że e-Health Hackathon zapoczątkuje serię kolejnych wydarzeń, które będą wzmacniały kulturę innowacji, a ponadto otworzą przestrzeń na cykliczną wymianę pomysłów. W mojej ocenie jest to możliwe, a współpraca różnych środowisk nas do tego przybliża – mówi Tomasz Skrzypczak, Dyrektor Zarządzający Janssen Polska.

Patronem medialnym jest Spider’s Web. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Zdrowia. Szczegóły  i  regulamin e-Health Hackathonu są dostępne pod adresem: federacjaprzedsiebiorcow.pl. 

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA