REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

Opancerzone Jelcze będą przewozić polskie Abramsy. "Jaki" to prawdziwe monstra

Polskie Abramsy potrzebują ciężarówek do transportu. Zakończono właśnie odbiory pierwszej partii ciągników Jelcz C882.62, realizowanej w ramach kontraktu o kryptonimie Jak. To prawdziwe drogowe potwory.

12.04.2022
21:15
Opancerzone Jelcze będą przewozić polskie Abramsy. "Jaki" to prawdziwe monstra
REKLAMA

Pierwszy etap obejmuje przekazanie siedmiu ciągników: czterech w zestawach z naczepą produkcji spółki Demarko S.A. oraz trzech bez naczep.

REKLAMA

Ciągnik marki Jelcz typ C882.62 to pierwszy przygotowany na potrzeby Sił Zbrojnych RP pojazd w zestawie z naczepą niskopodwoziową do transportu czołgów i ciężkiego sprzętu gąsienicowego o łącznej masie nawet do 70 ton – w tym czołgów podstawowych Abrams oraz znajdujących się na wyposażeniu SZ RP maszyn rodziny Leopard 2.

 class="wp-image-2133768"
Jelcz typ C882.62

To także pierwszy ciągnik o tak wysokiej mobilności, zaprojektowany z myślą o pokonywaniu przeszkód terenowych. Są to pojazdy czteroosiowe, w układzie napędowym 8×8 wyposażone w opancerzoną kabinę czteromiejscową, zapewniającą załodze ochronę balistyczną i przeciwminową, zgodną z normą STANAG 4569.

Pojazd jest przygotowany do pracy w temperaturze od -30 stopni C do + 50 stopni C i został przystosowany do jazdy zarówno po twardej powierzchni jak i w warunkach terenowych.

 class="wp-image-2133783"
Jelcz typ C882.62

Zasadniczym atutem naszego pojazdu jest jego podwyższona mobilność, co powoduje, że sprawdzi się on w każdych warunkach terenowych

– mówi Wioletta Krawczyk-Namyślak p.o. Prezes Zarządu JELCZ Sp. z o.o.

Przeprowadzone w renomowanych instytucjach badawczych analizy potwierdzają jego zdolność do pokonania przeszkody wodnej o głębokości do 1 metra, pochylenia wzdłużnego terenu do 35 proc. i pochylenia poprzecznego do 15 proc.

Pojazd został także wyposażony w specjalistyczne urządzenia, które mają na celu zwiększenie efektywności jego pracy. Ciągnik posiada niezależne ogrzewanie wodne ułatwiające rozruch silnika w niskich temperaturach nawet do -30 stopni C oraz niezależne ogrzewanie powietrza.

 class="wp-image-2133798"
Jelcz typ C882.62 z Abramsem w czasie testów

Dla funkcjonalności pojazdu kluczowe znaczenie ma także umieszczenie na nim 2 wyciągarek hydraulicznych o sile uciągu 25 ton.

Konstruktorzy pojazdu zapewniają, że ciągnik przygotowany na potrzeby programu "Jak" z uwagi na wysoką mobilność w terenie oraz nośność zastosowanych elementów zawieszenia i układu jezdnego może w przyszłości stać się idealną bazą dla ciężkiego kołowego wozu zabezpieczenia technicznego służącego do ewakuacji pojazdów uszkodzonych oraz unieruchomionych w terenie.

Nasi pracownicy poświęcili wiele godzin pracy, aby stworzyć projekt pojazdu, który może w niedalekiej przyszłości odnaleźć szersze zastosowanie w Siłach Zbrojnych RP

- mówi Paweł Marciczkiewicz, główny konstruktor JELCZ Sp. z o.o.
REKLAMA

Ciągniki zostały także wyposażone w trzy rozwiązania technologiczne kluczowe z punktu widzenia ich sprawności w działaniu, tj.: SASOT (system automatycznego sterowania kontrolą zdatności, prognozowania uszkodzeń i wydawanie poleceń załodze w zakresie Obsług Technicznych), CPK (układ centralnego pompowania kół) oraz Automatic Drive- Train Managment (system automatycznego sterowania blokadami układu napędowego).

Kontrakt o wartości 126,5 mln zł zawarty został w 2019r. w Warszawie z Inspektoratem Uzbrojenia i zakłada dostawę łącznie 23 zestawów do transportu czołgów i ciężkiego sprzętu gąsienicowego kryptonim "Jak" składających się z ciągnika C882.62 marki Jelcz i naczepy produkowanej przez Spółkę Demarko S.A. oraz 3 ciągników (bez naczep).

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA