REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

Punisher - ten niepozorny dron może przenieść trzy bomby

Dron Punisher - o rozpiętości skrzydeł 2,2 m - przenosi do trzech bomb o wadze w sumie 3 kg. Mogą one zabić żołnierzy i zniszczyć lub uszkodzić pojazdy w promieniu 50 m.

03.03.2022
20:55
Punisher - ten niepozorny dron może przenieść trzy bomby
REKLAMA

Dron Punisher został zaprojektowany i zbudowany z takich materiałów, by zminimalizować możliwość wykrycia przez radary. Producent określa go wręcz mianem niewidzialnego.

REKLAMA

Ukraiński dron Punisher

Jest stosunkowo mały i wystarczająco lekki, aby był niewykrywalny przez radar, a gdy jest w powietrzu, nie można go zobaczyć ani usłyszeć, co sprawia, że ​​na polu bitwy jest koszmarem - mówił Eugene Bulatsev The Sun.

Co więcej, dron Punisher może zrzucić trzy bomby na raz lub trafić w trzy oddzielne cele, a następnie wrócić do bazy, aby zostać przeładowanym i wysłanym z powrotem do bitwy w ciągu kilku minut.

Może też krążyć osiem godzin na wysokości 4000 m nad polem bitwy do 50 km za liniami wroga. Obsługiwany jest przez specjalny terminal przypominający laptop.

Punisher nie musi działać sam. Mniejszy dron zwiadowczy, zwany Spectre, leci wcześniej, aby zidentyfikować cele, zanim Punisher dotrze do celu.

Bomby są uwalniane automatycznie, po podaniu koordynatów lub przez obsługę naziemną, a w trakcie misji i w zależności od wykrytego celu, można je ustawić tak, aby pokryły obszar gradem szrapneli albo kulą ognia w wybuchu zapalającym.

Kamery zamontowane w nosie maszyn rejestrują wybuch bomby, aby sprawdzić dokładność i efekt uderzenia.

REKLAMA
Ukraiński dron Punisher w użyciu

Chociaż liczba i lokalizacja dronów Punisher rozmieszczonych w ukraińskim wojsku jest tajna, Bulatsev potwierdził, że są one używane w wielu różnych jednostkach, w tym w elitarnych siłach operacji specjalnych. Jeden zestaw, składający się z drona zwiadowcy i drona uderzeniowego, obsługuje trzech ludzi i mieści się w pickupie. Koszt zestawu to 200 tys. dol.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA