REKLAMA

Jaki internet stacjonarny będzie najlepszy dla ciebie: 150, 300 czy 600 Mb/s?

Lokowanie produktu: Play

Zdecydowałeś się na stałe łącze, ale jeszcze nie wiesz, jaki dokładnie internet będzie najlepiej dopasowany do potrzeb? Podpowiadamy, którą ofertę internetu stacjonarnego wybrać wybrać: 150 Mb/s, 300 Mb/s czy 600 Mb/s.

23.02.2022 20.18
internet stacjonarny play cennik

Internet Stacjonarny w domu to przede wszystkim komfort - w przeciwieństwie do łącz mobilnych nie trzeba się w jego przypadku martwić o ilość dostępnego transferu w miesiącu. Na stałym łączu można do woli oglądać filmy i seriale z usług VOD pokroju Netfliksa, korzystać z wideopołączenia w najlepszej możliwej jakości bez obawy o wyczerpanie się pakietu w najmniej odpowiednim momencie i bez stresu pobierać nawet największe gry na komputer i konsole.

Jaki internet stacjonarny wybrać?

W ofercie operatorów dostarczających do domów i mieszkań stałe łącze można znaleźć wiele różnych ofert na internet stacjonarny, które różnią się parametrami oraz ceną. Który pakiet internetu domowego będzie najkorzystniejszy? Czy warto dopłacać do szybszego łącza, a jeśli tak - to dlaczego? Kto powinien wybrać szybszy internet, a komu wystarczy wolniejszy? Postanowiłem poszukać odpowiedzi na te i na inne pytania.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź nową witrynę sieci Play, która jest kompendium wiedzy o internecie stacjonarnym i mobilnym. Znajdziesz tam wszystkie niezbędne informacje na temat konfiguracji internetu oraz oferty fioletowego telekomu.

Łącze o przepustowości do 150 Mb/s podczas odbierania danych oraz 15 Mb/s podczas ich wysyłania określane jest przez sieć Play jako "dobry wybór do pobierania plików, przeglądania poczty czy mediów społecznościowych". Taki internet "zadba o połączenie domowników z siecią" i trudno się z tym nie zgodzić - jeszcze kilka lat temu mogliśmy pomarzyć o takich transferach. Sam jeszcze trzy lata temu korzystałem do pracy zdalnej w Spider's Web z łącza… 20 Mb/s.

Przepustowość 150 Mb/s jest więcej niż wystarczająca do strumieniowania wideo i to nawet w rozdzielczości 4K. W przypadku osób mieszkających samotnie lub par, a także osób starszych, które nie są zbyt aktywne online i wykorzystują łącze do okazjonalnych wideokonferencji z dziećmi i wnukami, takie łącze sprawdzi się świetnie. W takich przypadkach nie ma potrzeby dopłacać za szybszy transfer danych, którego i tak się nie wykorzysta.

internet-stacjonarny-play-cennik-3b
Internet w Play - promocja na pół roku bez opłat

Internet do 300 Mb/s - dla kogo?

Nieco bardziej wymagający konsumenci mogą zainteresować się internetem o przepustowości do 300 Mb/s. Fioletowy telekom przekonuje, że sprawdzi się on "podczas nauki online i pracy z domu" i jest "odpowiedni, kiedy wiele urządzeń korzysta na raz z sieci". Ponownie trudno się nie zgodzić - to będzie świetny wybór dla rodzin z dziećmi, gdyż transfer rzędu 300 Mb/s przy pobieraniu danych i 30 Mb/s przy ich wysyłaniu dzielony jest pomiędzy wszystkich domowników.

Dwukrotnie szybsze łącze przekłada się na dwukrotnie szybsze pobieranie, co ucieszy osoby pracujące zdalnie na sporej wielkości plikach. Internet nie będzie się też zapychał, gdy rodzice będą chcieli obejrzeć wieczorem wideo na Netfliksie, podczas gdy ich dzieci będą pobierały nowe gry na konsole lub oglądały YouTube'a już po odrobieniu lekcji, a wszystkie sprzęty się nagle zdecydują pobierać aktualizacje w tle.

Internet do 600 Mb/s - dla kogo?

Komu potrzebny jest jeszcze szybszy internet? Łącze o przepustowości do 600 Mb/s to propozycja dla najbardziej wymagających, w tym dla fanów gier wideo. Tytuły na konsole i pecety potrafią ważyć już ponad setkę gigabajtów, a zwiększenie przepustowości dwu- i czterokrotnie w porównaniu do internetu o przepustowości odpowiednio 300 Mb/s i 150 Mb/s pozwala pobierać je znacznie szybciej.

Internet w Play - cennik w umowie bezterminowej - możesz zrezygnować w dowolnym momencie.

Pobranie gry wideo ważącej 100 GB na łączu 150 Mb/s trwa 1 godzinę, 35 minut i 26 sekund. W przypadku łącza o przepustowości 300 Mb/s ten czas spada do 47 minut i 43 sekund, podczas gdy na łączu zapewniającym 600 Mb/s tą samą produkcję pobiera się 23 minuty i 51 sekund. Oznacza to, że wybierając najwyższy pakiet, można zabawę z nowym tytułem rozpocząć ponad godzinę wcześniej!

Ze zwiększonej przepustowości łącza skorzystają nie tylko samotni gracze, ale również całe rodziny.

Im więcej osób i sprzętów podpiętych do sieci, tym na mniejszy transfer może liczyć każdy z domowników. Nic nie stoi oczywiście na przeszkodzie, by przetestować łącze 300 Mb/s, ale jeśli tylko internet o takiej przepustowości okaże się niewystarczający na potrzeby gospodarstwa domowego, to jej dwukrotne zwiększenie może zapewnić rodzicom i dzieciom nieco wirtualnego oddechu. Warto przy tym zwrócić uwagę na to, że wraz z downloadem rośnie również upload. 

W pakiecie 600 Mb/s przepustowość rzędu 60 Mb/s podczas wysyłania danych to aż czterokrotnie więcej niż przy łączu 150 Mb/s oraz o połowę więcej niż w pakiecie oferującym 300 Mb/s. Docenią to przede wszystkim te osoby, które nie tylko konsumują treści, ale też je tworzą i wysyłają swoje filmy na YouTube'a i TikToka. Nie bez znaczenia jest to również w pracy, jeśli co chwilę wrzucamy do chmury pliki o rozmiarze liczonym nie w dziesiątkach, a setkach megabajtów.

Internet w Play - cennik w umowie na dwa lata

A ile trzeba zapłacić za internet w Play?

W przypadku fioletowego operatora w ramach umowy na 24 miesiące za internet o przepustowości 150 Mb/s (upload) i 15 Mb/s (download) płaci się jedynie 30 zł miesięcznie (przy czym osoby, które nie są klientami Play muszą dopłacić 10 zł co miesiąc). Jednorazowa opłata za instalację to zaś jedynie 50 zł, a za wypożyczenie routera od operatora nie płaci się ani złotówki.

Oprócz tego można zdecydować się na umowę bez zobowiązań. W tym przypadku koszt stałego łącza 150 Mb/s to 35 zł miesięcznie, w równie atrakcyjnej cenie dla klientów Play oraz osób, które nimi nie są.

Jeśli chodzi o szybszy internet, to koszt za nieco szybsze łącze, czyli 300/40 Mb/s, trzeba zapłacić o 10 zł miesięcznie więcej, a przyspieszenie maksymalne do 600/60 Mb/s to kolejne 10 zł miesięcznie. W tych przypadkach również nie trzeba płacić za wypożyczenie routera, a jednorazowa aktywacja kosztuje 50 zł.

Internet z telewizją

Jeśli klient jest pewien, że nie potrzebuje telewizji, bo wystarczają mu usługi multimedialne pokroju Netflixa, albo nie ogląda filmów i seriali w ogóle, to nie ma co go na nią na siłę namawiać. W przypadku osób, które i tak planują mieć dostęp do telewizji linearnej, warte rozważenia jest wykupienie obu usług w tym samym miejscu. Dzięki temu można liczyć na zniżki i płacić mniej, niż po wybraniu internetu stacjonarnego i kablówki lub telewizji satelitarnej od różnych dostawców.

W przypadku oferty Play NOW TV i FBB pakiety zaczynają się od 45 zł miesięcznie. W tej cenie klient otrzymuje dostęp do ponad 50 atrakcyjnych kanałów telewizyjnych m.in. National Geographic, Disney, Paramount czy TNT, Internetu Stacjonarnego do 150 Mb/s, a do tego w cenie abonamentu dostęp do Viaplay, czyli sportowych emocji na żywo. Są to m.in. rozgrywki Bundesligi, Ligi Europy, walk KSW, filmów, seriali i ulubionych produkcji dla dzieci.

A co z LTE/5G zamiast stałego łącza?

W ofercie sieci Play można wykupić internet stacjonarny, ale nie wszyscy tak naprawdę tego potrzebują. Różnice pomiędzy tymi dwoma rodzajami łącz omawiam w osobnym materiale, w którym można znaleźć aktualne cenniki internetu mobilnego (LTE i 5G) w sieci Play.

Więcej informacji na temat internetu bezprzewodowego oraz oferty fioletowego operatora na internet stacjonarny znajdziesz w dedykowanej temu zagadnieniu witrynie sieci Play. Na tej podstronie umieszczono wszelkie niezbędne informacje na temat odpowiedniej konfiguracji sieci Wi-Fi w domu lub mieszkaniu oraz zbiór praktycznych porad dla abonentów fioletowego operatora.

Lokowanie produktu: Play
Najnowsze
REKLAMA