REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

Izrael będzie miał "laserową ścianę". W ciągu roku powstanie tarcza antyrakietowa godna Gwiezdnych Wojen

Premier Izraela Naftali Bennett zapowiedział, że Izrael w ciągu roku rozmieści laserowy system obrony przeciwlotniczej do ochrony przed rakietami i UAV. Bennett, na dorocznej międzynarodowej konferencji Institute for National Security Studies w Tel Awiwie, poinformował, że system zostanie najpierw uruchomiony na południu, gdzie izraelskie miasta są nękane atakami ze Stref Gazy.

03.02.2022
20:16
Izrael będzie miał "laserową ścianę". Powstanie tarcza antyrakietowa godna Gwiezdnych Wojen
REKLAMA

Premier dodał, że ostatecznie Izrael zostanie otoczony "laserową ścianą, która ochroni kraj przed rakietami, pociskami, bezzałogowymi statkami powietrznymi".

REKLAMA

Bennett podkreślił, że jedną z ważniejszych zmian byłoby odwrócenie ról w asymetrycznej kosztowo wojnie z Hamasem. Teraz Hamas może wystrzeliwać niedrogie rakiety, które Izrael przechwytuje pociskami kosztującymi dziesiątki tysięcy dolarów.

Role się odwrócą. Oni zmarnują dużo pieniędzy, a my bardzo mało -powiedział, dodając, że Izrael będzie dążyć do sprzedaży technologii za granicą.

Izraelskie Ministerstwo Obrony od kilku lat testuje laserowy system obronny. Kilka testów zakończyło się skutecznym zestrzeleniem dronów.

Ministerstwo, którego dział badań i rozwoju prowadził prace nad stworzeniem systemu, planowało początkowo wdrożenie systemu antyrakietowego do 2024 r., jednak wojsko naciskało na przyspieszenie.

Serwis Times of Israel sugeruje, że jest to najwyraźniej spowodowane obawami, że w przyszłym konflikcie wojsko nie będzie miało wystarczającej liczby pocisków przechwytujących dla Żelaznej Kopuły i innych systemów obrony powietrznej, aby zestrzelić nadlatujące rakiety, pociski i drony.

Dopóki laser ma stałe źródło energii, nie ma też ryzyka, że ​​kiedykolwiek zabraknie amunicji. Jednak wadą systemu laserowego jest to, że nie działa zbyt dobrze przy słabej widoczności, kiedy występuje duże zachmurzenie i inne niesprzyjające warunki pogodowe. 

Naziemny system laserowy, nad którym pracuje producent broni Rafael, nie ma zastępować Żelaznej Kopuły (Iron Dome) czy innych systemów obrony przeciwlotniczej Izraela, ale uzupełniać je, zestrzeliwując mniejsze pociski i drony - powiedział gen. Yaniv Rotem, szef departamentu badań i rozwoju izraelskiego ministerstwa obrony.

 class="wp-image-2032738"
Wyrzutnia rakiet Żelazna Kopuła

Żelazna Kopuła to izraelski system obrony powietrznej opracowany przez Rafael Advanced Defense Systems. Pracę nad systemem rozpoczęto po II wojnie libańskiej, kiedy to na terytorium Izraela spadło ponad 4000 rakiet.

REKLAMA

Przeznaczony jest do przechwytywania i niszczenia rakiet i pocisków artyleryjskich. Stworzony głównie na potrzeby ochrony ludności cywilnej padających ofiarą ostrzałów rakietowych ze Strefy Gazy, dokonywanych przez palestyńskie ugrupowania terrorystyczne.

System posiada zdolność obrony obszaru o powierzchni około 150 kilometrów kwadratowych przed pociskami artyleryjskimi i rakietami. System działa niezależnie od pogody i pory dnia, zwalczając jednocześnie wiele celów. 

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA