REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

82 Dywizja Powietrznodesantowa, czyli wojownicy Ameryki. Skakali w Normandii, walczyli w Wietnamie

Stany Zjednoczone przemieściły do Polski elementy Brygadowej Grupy Bojowej z 82. Dywizji Powietrznodesantowej z Fort Bragg (Karolina Północna). Pierwsi z 1700 żołnierzy, którzy trafią do Polski, wylądowali już w na lotnisku Rzeszów-Jasionka.

04.02.2022
12:35
82 Dywizja Powietrznodesantowa czyli wojownicy Ameryki
REKLAMA

82 Dywizja Powietrznodesantowa jest jedną z najsłynniejszych amerykańskich dywizji. Jednostka ta znajduje się w ciągłej gotowości bojowej i może zostać zrzucona przy wykorzystaniu spadochronów w dowolne miejsce na świecie wraz z całym wyposażeniem dywizji w ciągu 18 godzin.

REKLAMA

Dywizja ta stanowi filar sił szybkiego reagowania Armii Stanów Zjednoczonych. Stałym miejscem stacjonowania dywizji jest Fort Bragg w Północnej Karolinie.

82 Dywizja Powietrznodesantowa składa się z dowództwa dywizji i batalionu dowodzenia, trzech brygadowych zespołów bojowych piechoty, artylerii dywizji, brygady lotnictwa bojowego i brygady wsparcia.

 class="wp-image-2034019"
Emblemat 82 Dywizji Powietrznodesantowej

82 Dywizja Powietrznodesantowa została sformowana 25 sierpnia 1917 w Camp Gordon, w Georgii. Była to pierwsza jednostka formowana z rekrutów ze wszystkich stanów, wcześniejsze jednostki zachowywały zasadę naboru z jednego stanu. Ze względu na to uzyskała przydomek "All Americans". Stąd też wzięła się naszywka naramienna składająca się z dwóch liter A.

Dywizja ta brała udział w kilku kampaniach I wojny światowej walcząc pod St. Mihiel i Moza-Argonne. Operacja w okolicach St. Mihiel kosztowała dywizję ponad 800 ludzi. Wśród nich był pułkownik Emory Jenison Pike z 321. Batalionu Karabinów Maszynowych, pierwszy członek 82., który został odznaczony Medalem Honoru. Kampania Moza-Argonne była wyjątkowo krwawa dla Amerykanów. Dywizja straciła w niej 7000 zabitych i rannych. 

 class="wp-image-2033983"
Wojska Amerykańskie stacjonujące w Polsce.

II Wojna Światowa

Swój pierwszy przydział 82 Dywizja Powietrznodesantowa U.S.A. otrzymała latem 1943r., kiedy to Alianci lądowali na Sycylii we Włoszech. W dniu 6 czerwca 1944r. 12.000 spadochroniarzy z 82 Dywizji brało udział w Operacji Overlord, czyli ofensywie alianckiej we francuskiej Normandii.

Zadanie, jakie jej powierzono wraz ze 101 Dywizją Powietrznodesantową U.S.A., polegało na zdobyciu przyczółka w rejonie Sainte-Mère-Église na zachodniej flance linii alianckiego natarcia i zabezpieczeniu odcinka wybrzeża Plaży Utah. Mimo lekkiego uzbrojenia i ciężkich strat oddziały amerykańskie utrzymały linię.

Dywizja walczyła w Normandii w sumie 33 dni. Ciężkie walki okupione były dużymi stratami. W sumie 5245 żołnierzy zostało zabitych, rannych lub zaginionych co stanowiło 46 proc. stanu jednostki.

 class="wp-image-2033791"
82 Dywizja Powietrznodesantowa przed skokiem w Normandii

Trzy miesiące później spadochroniarze z 82 Dywizji Powietrznodesantowej zostali skierowani do udziału w Operacji Market Garden w Holandii pod dowództwem generała James’a M. Gavin. 17 września 1944 r. jednostka wykonała swój czwarty (i ostatni) skok bojowy w trakcie II wojny światowej.

Zrzucono ich w pobliżu wsi Groesbeek z zadaniem przechwycenia mostu nad rzeką Waal. Po zaciętych walkach z oddziałami niemieckimi wykonali zadanie, Operacja Market Garden nie powiodła się, a 82 Dywizję wycofano w rejon Reims.

W grudniu 1944 r. siły niemieckie rozpoczęły ofensywę w Ardenach. Mimo skąpego wyposażenia i niewystarczających uzupełnień, 82 Dywizja Powietrznodesantowa posuwała się przez terytorium Belgii w kierunku Niemiec. W dniu 7 lutego 1945 r. wraz z 78 Dywizją U.S.A. zdobyła miasto Schmidt w regionie Lasów Hürtgen.

Z kolei 2 maja 1945 r. 82 Dywizja Powietrznodesantowa spotkała się z jednostkami radzieckimi w okolicach Ludwigslust nad Łabą, 200 km na północny zachód od Berlina. Tego samego dnia Gavin przyjął częściową kapitulację niemieckiej Armii Grupy Wisła pod generałem von Tippelskirchem. Tego samego dnia miało miejsce odkrycie przez amerykańskich spadochroniarzy obozu koncentracyjnego w Wobbelin.

Po wojnie jednostka została przeniesiona do Sektora Amerykańskiego w Berlinie, gdzie stacjonowała do powrotu do USA w dniu 3 stycznia 1946 r.

Wietnam, Irak, Afganistan

 class="wp-image-2033848"
Artyleria 82 Dywizji Powietrznodesantowej w Wietnamie

W Wietnamie Południowym część 82 Dywizji Powietrznodesantowej walczyła w rejonie Hue - Phu Bai oraz na południe do Sajgonu w delcie Mekongu, Żelaznym Trójkącie i wzdłuż granicy z Kambodżą.

20 grudnia 1989 r. dywizja, w ramach inwazji Stanów Zjednoczonych na Panamę, wykonała swój pierwszy od czasów II wojny światowej skok bojowy na międzynarodowe lotnisko Torrijos w Panamie. 

Jednostka brała też udział w Operacji Pustynna Burza w 1991 roku. 3 lutego spadochroniarze 82. Dywizji Powietrznodesantowej osłaniali flanki ataku, podczas gdy szybko poruszające się jednostki pancerne i zmechanizowane przemieszczały się w głąb południowo-zachodniego Iraku. 

W krótkiej, 100-godzinnej kampanii lądowej dywizja schwytała tysiące irackich żołnierzy oraz zdobyła tony sprzętu, broni i amunicji.

 class="wp-image-2033896"
Bitwa o Samawah

W latach 2003-2004 dywizja brała udział w Operacji Iraq Freedom. Jednostka walczyła między innymi w bitwie o Samawah i działała w rejonie miast Samawah, Fallujah i Bagdad.

W latach 2005-2008 jednostka służyła w Afganistanie między innymi w prowincjach Helmand, Ghazni i Chost.

REKLAMA

W latach 2008-2021 różne oddziały 82 DPD znów były w Iraku i w Afganistanie biorąc udział między innymi w ewakuacji Kabulu czy w walce z ISIS.

82 Dywizja Powietrznodesantowa USA
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA