1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Sprzęt

TCL wprowadza nowość dla graczy. To Mini LED TV 4K o wielkości 98 cali

TCL zaczyna 2022 rok z przytupem, pokazując nowy model telewizora dla graczy. Jest ogromny, bo ma aż 98 cali, a przy tym jest dobrze wyceniony jak na panel o tak gigantycznym rozmiarze. Nie oznacza to, że będzie tani.

TCL wprowadza nowość dla graczy. To Mini LED TV 4K o wielkości 98 cali

Targi CES 2022 obfitują w nowości ze świata TV, a jedną z ciekawszych premier jest nowy telewizor TCL stworzony głównie z myślą o graczach. Jest to dość szokująca premiera, bo mamy do czynienia z pierwszą serią telewizorów Mini LED z ekranem o częstotliwości odświeżania na poziomie aż 144 Hz, co zapewni płynniejszą rozrywkę. Do tego nowy panel ma aż 98 cali przekątnej, więc granie na nim będzie bardzo widowiskowe.

Poza wyjątkowo szybkim odświeżaniem panel TCL błyszczy (oby nie poprzez blooming…) również w kwestii technologii, bowiem mamy do czynienia z Mini LED-em. Dla przypomnienia, jest to technologia LCD, która znacząco poprawia jakość obrazu za sprawą licznych stref podświetlania, która można lokalnie wygasić, by na danym obszarze uzyskać idealną czerń. Takich obszarów w telewizorze TCL będzie 1000. Z jednej strony to sporo w porównaniu do pierwszych telewizorów TCL Mini LED, które miały tylko 128 stref, ale z drugiej strony, to nadal dość niewiele. Dla kontrastu (dosłownie i w przenośni), nowy MacBook Pro 14" z ekranem Mini LED ma aż 8040 diod i 2010 stref podświetlenia na ekranie 14".

144 Hz w telewizorze? Czy to na pewno niezbędne?

Odświeżanie w 144 Hz rzeczywiście potrafi znacząco podnieść płynność rozgrywki, co może się przydać szczególnie w najszybszych grach akcji, w tym w tytułach z gatunku FPS. Do telewizora najczęściej podłączamy jednak konsole, a zarówno PlayStation 5 jak i Xbox Series X póki co dobijają tylko do 120 Hz, a i to tylko w nielicznych grach.

Pamiętajmy jednak o trzech rzeczach. Po pierwsze, do telewizora można podłączyć mocnego gamingowego peceta, który nie będzie miał problemu z generowaniem 140 kl./s. Po drugie, Xbox Series X już ma technologię VRR, a PlayStation 5 ma ją dostać, więc obie konsole będą w stanie generować obraz w klatakżu wyższym niż 120 fps. W końcu po trzecie nie zapominajmy, że samo oprogramowanie telewizora ma szansę upłynnić rozgrywkę i dorobić brakujące klatki.

Cena nie jest jeszcze znana, ale TCL słynie z dobrze wycenionych sprzętów. Mini LED ma być dominującą technologią w portfolio tego producenta, a nowy telewizor TCL 4K Mini LED będzie jedną z najciekawszych propozycji TCL-a na 2022 r.