REKLAMA

Polska spodziewa się ataku. Pierwszy stopień alarmowy ALFA-CRP na terenie całego kraju

Czy Polsce grozi atak cybernetyczny? Ryzyko musi być duże, ponieważ Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało o wprowadzeniu w kraju pierwszego stopnia alarmu ALFA-CRP. Stopień alarmowy obowiązuje od wtorku 18 stycznia (od godz. 23:59) do niedzieli 23 stycznia 2022 r. (do godziny 23:59). 

18.01.2022 19.43
Pierwszy stopień alarmowy ALFA-CRP na obszarze całej Polski. Premier podpisał specjalne zarządzenie
REKLAMA

Premier Mateusz Morawiecki podpisał we wtorek zarządzenie wprowadzające pierwszy stopień alarmowy ALFA-CRP na obszarze całej Polski.

REKLAMA

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa podaje, że alarm został wprowadzony ze względu na potencjalne ryzyko zagrożenia bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych.

Stopnie alarmowe CRP dotyczą zagrożenia w cyberprzestrzeni. Stopień ALFA-CRP jest najniższym z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych.

Jest on przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności. Oznacza to, że administracja publiczna jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonego monitoringu stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych.

Instytucje publiczne będą m.in. monitorować i weryfikować, czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej.

Jak podaje Rzeczpospolita, w pierwszej połowie 2021 r. przeciętna polska firma czy instytucja atakowane były przez cyberprzestępców średnio ponad 500 razy tygodniowo. Zdaniem ekspertów sytuacja stale się pogarsza. Aktywność cyberprzestępców w Polsce wzrosła o 29 proc. 

REKLAMA

Stopnie alarmowe wprowadza, zmienia i odwołuje, w drodze zarządzenia, Prezes Rady Ministrów na podstawie przepisów ustawy z 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina także, że wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia powinny być zgłaszane policji za pośrednictwem numeru telefonu 112.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA