REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Polski „blok” doceniony. Nic dziwnego – dałbym się pokroić, żeby zamieszkać w tym cudzie

Apartamentowiec Villa Reden zgarnia kolejną nagrodę – tym razem jest to Eurasian Prize 2021 w kategorii najlepszy budynek mieszkaniowy. Budynek znajdujący się w Chorzowie docenili znani architekci. Z drugiej strony to żadne zaskoczenie, bo mamy do czynienia z istną perełką pokazującą, że można projektować i mieszkać inaczej.

20.12.2021
11:03
apartament
REKLAMA

„Dla nas to największe wyróżnienie, jakiego mogliśmy się spodziewać i zdecydowanie największe w historii pracowni!” – pochwalił się zespół Franta Group.  W jury zasiedli tacy architekci jak Daniel Libeskind, Dorian Fuksas, Eric Van Egeraat, Yosuke Hayano czy Piero Lissoni, a chorzowski „blok” znalazł się w konkursie jako jedyny polski projekt.

REKLAMA

Piszę blok z przymrużeniem oka, bo Villa Reden to bardziej luksusowy apartamentowiec. Kształt – nietypowy. Z lotu ptaka budynku praktycznie nie widać. Bardziej przypomina parking niż budynek mieszkalny.

 class="wp-image-1980119"

Z bliska może budzić skojarzenie ze statkiem. Te zaokrąglenia przypominają mi jeden z moich ulubionych nowoczesnych budynków w Polsce: wrocławski kompleks Ovo. Z tym że tamten to potężna luksusowa jednostka na tysiące pasażerów, a chorzowski apartamentowiec Villa Reden to raczej „tylko” jacht.

 class="wp-image-1980122"

Villa Reden fantastycznie wpisuje się w okolicę. Obok znajduje się malutki zabytkowy drewniany kościół. Apartamentowiec „gra” z nim kolorystycznie, jakby razem tworzyły spójną wizję.

 class="wp-image-1980125"

Podobnie jest zresztą z tym typowym dla Górnego Śląska budynkiem:

 class="wp-image-1980128"

Niby dwa różne światy, a jednak czuć między nimi więź.

Dużym zaskoczeniem może być wnętrze Villi Reden. O ile balkony to drewno, tak w środku mamy surowy, wręcz brutalistyczny beton. Z kolei podwórko jakby żywcem wyjęte z bram łódzkich (czy też katowickich) kamienic.

 class="wp-image-1980131"
 class="wp-image-1980134"

Naprawdę w każdym elemencie Villi Reden dzieje się wiele ciekawych rzeczy

Nic więc dziwnego, że projekt co rusz zdobywa różne nagrody. Twórcy mogą pochwalić się wyróżnieniami w Los Angeles, pięcioma gwiazdkami w European Property Awards czy nagrodą podczas DNA Paris Design Awards 2021.

REKLAMA

Villa Reden nie jest dużym blokiem, więc mieszkań jest niewiele. Osoby chcące odkupić jedno z nich, proponowały stawki wynoszące nawet 14 tys. zł za metr kwadratowy. Bardzo dużo, ale też nie ma co być zaskoczonym - to naprawdę wyjątkowe miejsce na mapie nie tylko Chorzowa, ale i całej Polski.

zdjęcia: Franta Group

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA