REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

W Polsce pojawiają się ulice imienia Imperatora Kaczafiego. Niezbadane zjawisko w Mapach Google

Ulica Imperatora Kaczafiego pojawia się w kolejnych polskich miastach. Nie w rzeczywistości, ale w Mapach Google. Ktoś edytuje nazwy i robi polityczne żarciki. Ktoś inny ma problem z dojazdem do celu.

08.12.2021
12:04
mapy google opłaty kwoty
REKLAMA

„Tymczasem w Olkuszu niedaleko Krakowa ktoś zgłosił zmianę nazwy ulicy z Kazimierza Wielkiego na Imperatora Kaczafiego i Google to łyknęło” - brzmi tweet, który natychmiast zyskał dużą popularność. I rzeczywiście, na zrzucie ekranowym widać jak na dłoni ulicę im. Imperatora Kaczafiego ciągnącą się między Centralną a torami.

REKLAMA

Ul. Impretora Kaczafiego w Olkuszu i Sokółce

W odpowiedziach do tweeta pojawiają się kolejne przykłady. Ulicę Impratora Kaczafiego internauci znaleźli też w Sokółce. Ktoś inny wspomina też o Wadowicach, choć już bez zrzutu ekranowego.

Żartowniś zmienia Mapy Google, Google sprząta.

Rozgłos tej akcji rośnie dziś od rana, ale Google szybko wzięło się za sprzątanie. Obecnie nie ma już śladu po ulicy Imperatora Kaczafiego. Google nie znajduje takiej ulicy ani Olkuszu, w Sokółce, ani w żadnym innym mieście. Przez jakiś czas widać było okres przejściowy, w których wyszukiwarka nie znajdowała zmienionej nazwy ulicy, ale Imperator Kaczafi widniał na mapach.

Jest to oczywiście kolejny element niekończącej się i coraz bardziej męczącej wojenki politycznej, jaka toczy się przez nasz kraj. Choć niektóre szpileczki z obu stron politycznego sporu bywają celne, to niestety zmiana nazwy ulicy jest najsłabszym i najgorszym elementem, jaki tylko mogę sobie wyobrazić.

Poza popularnością na Twitterze jest to po prostu głupie, irytujące i potencjalnie niebezpieczne. Łatwo wyobrazić sobie szalejącą nawigację w aucie. Zagubiony kierowca Ubera czy kurier nie oznacza wielkich problemów, ale co gdyby zagubiła się karetka?

Jak mogło dojść do zmiany nazwy ulicy w Mapach Google?

Oczywiście w Mapach Google nie każdy użytkownik ma możliwość edycji nazw ulic. Ba, jest to dość wysoki poziom uprawnień. Na niższych szczeblach można np. nanosić poprawki w numeracji budynków, ale zmiana nazwy całej ulicy to już wyższa szkoła jazdy.

REKLAMA

Ciekaw jestem, czy Google zna tożsamość osoby, która postanowiła sobie w ten sposób zażartować. Spodziewam się, że cofnięcie uprawnień u tej osoby jest tylko kwestią czasu. Kto się tego dopuścił? I jak od strony technicznej mogło dojść do takiej zmiany nazwy? Niestety Google pozostaje bardzo lakoniczne w tej kwestii na przesłane pytania otrzymaliśmy bardzo generyczną odpowiedź:

Mapy Google powstają na podstawie wielu różnych źródeł danych, w tym map zewnętrznych dostawców i informacji dostarczanych przez użytkowników. Każdy użytkownik sam może zgłosić poprawę błędów na Mapach Google zarówno w aplikacji mobilnej jak i na komputerze. Więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj. Czasami zdarzają się błędy, takie jak tutaj. Jak tylko się o nich dowiemy / wykryjemy, to staramy się jak najszybciej je naprawić. - mówi nam Elżbieta Różalska z Google.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA