1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Wybierz odkurzacz dla siebie. Jaki odkurzacz kupić, by przedświąteczne porządki były łatwiejsze?

Lokowanie produktu: RTV Euro AGD

Porządki przedświąteczne to dobra okazja, by pomyśleć o nowym sprzęcie, który ułatwi nam to konkretne zadanie, ale też zostanie z nami na wiele lat. Przyjrzymy się trzem typom urządzeń: odkurzaczom tradycyjnym, pionowym i automatycznym

08.12.2021
16:07
Wybierz odkurzacz dla siebie. Jaki odkurzacz kupić, by przedświąteczne porządki były łatwiejsze?

Jaki odkurzacz wybrać? Odkurzacz tradycyjny

Odkurzacz tradycyjny to bohater będący z nami od dekad. Jego zalety są tak oczywiste, że przestaliśmy o nich myśleć. Tymczasem warto przypomnieć, że „zwykły” odkurzacz oferuje największą moc i wydajność sprzątania. 

Dla takiego sprzętu nie ma ograniczeń – można pół żartem, pół serio powiedzieć, że wciągnie wszystko. Inne zalety? Zasilany jest z gniazdka, czyli nie ma możliwości, by zabrakło mu energii. Posprzątamy nim zatem nawet bardzo duży dom. 

Mitem jest, że odkurzacz tradycyjny musi być głośny. Gdy włączymy np. model Electrolux Pure D82-ALRG Silence będziemy miło zaskoczeni jego cichą pracą. 57 dB klasyfikuje ten odkurzacz w kategorii bardzo cichych. 12-metrowy zwijany automatycznie kabel pozwoli na swobodę dotarcia w wiele zakątków mieszkania bez konieczności przełączania się między gniazdkami. Jego kolejną zaletą jest filt Allergy Plus, który będzie wybawieniem dla alergików. Oczyszcza on w 99,95 proc. powietrze wylotowe, zatrzymując kurz, pyłki i alergeny.

 class="wp-image-1964966"

Inny, przykładem odkurzacza, który warto rozważyć jest Bosch BGC05A322. To bardzo niewielkie i poręczne urządzenie bezworkowe z wygodnym systemem oczyszczania pojemnika. Wystarczy zwolnić blokadę, a zanieczyszczenia wpadną do kosza bez wytwarzania chmury kurzu. System oczyszczania PureAir sprawia, że odkurzacz jest przyjazny dla alergików.

 class="wp-image-1964975"

Jaki odkurzacz wybrać? Odkurzacz pionowy

Odkurzacz pionowy oferuje bardzo istotną korzyść: mamy go zawsze pod ręką. Wystarczy włączyć przycisk, by zacząć odkurzać. Docenimy to w sytuacjach awaryjnych – gdy zabłocimy przedpokój lub wysypiemy coś na podłogę w kuchni. Wystarczy chwila i mamy posprzątane, bez konieczności wyciągania odkurzacza z szafy, składania go i podłączania do sieci. Taki sprzęt ponadto pracuje korzystając z zasilania akumulatorowego, co sprawia, że staje się jeszcze wygodniejszy.

Powyższe korzyści nie oznaczają, że taki sprzęt nie poradzi sobie w regularnym sprzątaniu. Spokojnie da sobie radę również na dywanach z krótszym włosiem, a możliwość regulacji mocy sprawi, że wystarczy nam energii na posprzątanie całego mieszkania.

Podczas poszukiwań odkurzacza pionowego warto rozważyć zakup modelu Electrolux Pure Q9 PQ92-Allergy. Po włączeniu urządzenia podłogę rozświetlą diody led, dzięki którym sprzątanie będzie naprawdę efektywne, bo nie pominiemy żadnego miejsca czy skupiska kurzu.  

Odkurzacz oferuję pracę na jednym ładowaniu do 55 min. Ustawimy go w dogodnym miejscu na specjalnej podstawce. Sprzęt wyróżnia elektroszczotka z diodą UV do czyszczenia materacy, łóżek czy foteli, usuwająca 99,9 proc. bakterii i roztoczy. Podłączymy ją do odkurzacza w trybie ręcznym. Ten ostatni przyda się na przykład, gdy zechcemy posprzątać w samochodzie.

 class="wp-image-1034402"

Z kolei Tefal X-Force Flex 14.60 Aqua TY9990 oprócz odkurzania potrafi również umyć podłogę. W zestawie oprócz zwykłej elektroszczotki znajdziemy również głowicę pozwalającą na równoczesne odkurzanie i mopowanie. Tryb boost daje podczas sprzątania maksymalną moc. Akumulator urządzenia potrafi pracować przez 70 minut.

 class="wp-image-1964987"

Jaki odkurzacz wybrać? Odkurzacz automatyczny

Odkurzacze automatyczne nazywamy też robotami sprzątającymi i nazwa ta nie jest przesadzona. Takie urządzenie pracuje samodzielnie według harmonogramu, który dla niego ustalimy. Dzięki temu może wykonywać swoje obowiązki wówczas, gdy jesteśmy poza domem. Wracamy do mieszkania i możemy cieszyć się czystością. Odkurzacz automatyczny obsługujemy z poziomu aplikacji w smartfonie. Podczas sprzątania tworzy on mapę mieszkania i dzieli je na strefy. Jeżeli mamy taką potrzebę, możemy wysłać sprzęt do konkretnego pomieszczenia. Robot sprzątający jeździ po mieszkaniu, ale nie ma zagrożenia, że uszkodzi nam meble. Czujniki laserowe i kamery zapewniają precyzyjną nawigację i uniemożliwiają upadek robota ze schodów.

Powyższe kryteria spełnia np. Tefal Xplorer Serie 95 RG7987, który oprócz odkurzania ma również funkcje mopowania. Robot zapewnia wysoką moc ssącą i potrafi zapamiętać do 4 map. Na jednym ładowaniu pracuje 225 minut, ale gdy akumulator będzie na wyczerpaniu, sam powróci do stacji ładującej. 

 class="wp-image-1964990"

Miele RX3 Home ma dwie oddzielne dysze, dzięki którym odkurzacz potrafi sobie poradzić z uciążliwymi zabrudzeniami. Dzięki kamerom i czujnikom robot chowa szczotki boczne, gdy napotka przeszkodę. Niestraszne są mu również progi - pokona je do wysokości 17 mm.

 class="wp-image-1964996"

Ok, to jaki odkurzacz wybrać? 

Każdy ze sprzętów spełnia swoje zadanie w nieco inny sposób, dlatego nie można powiedzieć, że jeden rodzaj jest lepszy od innego. Odkurzacz tradycyjny sprawdzi się przy dużych porządkach. Pionowy świetnie poradzi sobie podczas doraźnego sprzątania. Robot odkurzający będzie sprzątał niemal bez naszego udziału. Warto mieć w arsenale różne typy urządzeń, bo dzięki temu nasz dom będzie czysty w każdej sytuacji.

Lokowanie produktu: RTV Euro AGD
Najnowsze