REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Szczepienie na grypę za darmo dla wszystkich dorosłych. Od dzisiaj szczepionkę dostanie każdy chętny

Od wtorku szczepienie na grypę jest dostępne za darmo dla każdego dorosłego Polaka. Nie trzeba mieć recepty, wystarczy zgłosić się do punktu szczepień.

23.11.2021
13:41
szczepienia na grypę
REKLAMA

Lekarze ostrzegają przed grypą, która w tym sezonie może być bardzo groźna. Ministerstwo Zdrowia podjęło ważną decyzję, która pomoże ją zwalczyć. To darmowe szczepienie.

REKLAMA

Wszystkie osoby, które ukończyły 18 lat, od 23 listopada będą mogły skorzystać z darmowego szczepienia na grypę. Wystarczy, że zgłoszą się do wybranego punktu szczepień – poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

Szczepienie na grypę za darmo dla wszystkich

- Zależy nam na tym, by jak najwięcej Polaków chciało i mogło ochronić się przed grypą, dlatego od 23 listopada rozszerzamy grupę, która będzie miała możliwość przyjęcia bezpłatnej szczepionki -  podkreśla szef resortu zdrowia.

Do niedawna osoby chcące się zaszczepić miały problem z dostaniem preparatu. Szczepionek na grypę brakowało w aptekach, mimo że trzeba było za nie zapłacić, jeśli nie było się we wcześniej wymienionej grupie.

W tym roku według danych Ministerstwa Zdrowia blisko 5 mln dawek szczepionek przeciw grypie trafi do Polski. Na początku dostaw pojawił się jednak zator.

Mapa ponad 3000 punktów, w których można wykonać szczepienie przeciw grypie, znajduje się na tej stronie. Ministerstwo Zdrowia zaznacza, że na szczepienie powinny się zgłaszać osoby bez objawów ostrej infekcji i wysokiej gorączki.

Szczepienia na grypę będą wykonywane do wyczerpania rezerwy lub do 31 marca 2022 r.

Osoby, które chcą skorzystać z bezpłatnego szczepienia na grypę, nie muszą mieć recepty na szczepionkę. Wystarczy, że zgłoszą się do wybranego punktu szczepień i umówią termin. Przed szczepieniem należy wypełnić oświadczenie, a następnie udać się na wizytę do lekarza kwalifikującego do zabiegu.

Czas potrzebny do wytworzenia przeciwciał po szczepieniu na grypę wynosi od 7 do 14 dni. Szczyt zachorowań na grypę przypada na okres od stycznia do marca, więc im szybciej się zaszczepimy, tym większa szansa na to, że choroba nas ominie lub też jej przejście będzie dla nas lżejsze.

Lekarze od jakiegoś czasu ostrzegają, że sezon na grypę może być ciężki. To dlatego, że poprzedni rok w zamknięciu sprawił, że spadła zbiorowa odporność. Szczepienia na grypę mają pomóc ją wzmocnić, więc dlatego ważne jest, aby każdy, kto ma taką możliwość, mógł to zrobić.

REKLAMA
Szczepienie na grypę
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA