1. Spider's Web
 2. Technologie
 3. Oprogramowanie

OMEN Gaming Hub to centrum dowodzenia gamingowego laptopa

Lokowanie produktu: OMEN

Na co uwagę zwracają osoby kupujące komputer gamingowy? Na szybkość procesora, model karty graficznej oraz ilość pamięci RAM. Krótko mówiąc, na podzespoły. Zapominają one, że bardzo ważnym elementem komputera jest też jego oprogramowanie.

04.11.2021
8:52
OMEN Gaming Hub to centrum dowodzenia gamingowego laptopa

Przekonałem się o tym korzystając z laptopa OMEN 15, który jest wyposażony w platformę OMEN Gaming Hub. Jest ona wyposażona w wiele ciekawych rozwiązań, które mogą przydać się graczom i sprawić, że będą oni w stanie lepiej zarządzać swoim komputerem.

Na co pozwala OMEN Gaming Hub?

Zaraz po uruchomieniu tego oprogramowania OMEN Gaming Hub widzimy stronę główną, na której widzimy przegląd wszystkich najważniejszych funkcji w nim dostępnych. Na głównej części ekranu da się zauważyć przegląd różnego rodzaju ofert, zaś po lewej stronie znajdują się najważniejsze zakładki takie jak:

 • Moje gry
 • Light studio
 • Galeria
 • Instruktaż
 • Rozgrywka zdalna
 • OMEN 15
 class="wp-image-1921721"

Przejdźmy przez wszystkie z nich.

Moje gry

Jest to launcher, z poziomu którego możemy uruchomić nasze tytuły niezależnie z jakiej usługi pochodzą. To wygodne rozwiązanie, które zdejmuje z nas obowiązek ciągłego przeklikiwania się przez aplikacje różnych sklepów z grami, takich jak Steam, Origin czy GOG.

 class="wp-image-1921730"

Gier nie trzeba dodawać ręcznie, pojawiają się one w tej zakładce automatycznie, zaraz po instalacji. OMEN Gaming Hub pozwala na sortowanie gier, zmianę rozmiaru ich okładek, a także sprawdzenie łącznego czasu gry. Lepiej nie róbcie tego ostatniego, bo możecie porządnie się przerazić. Serio.

Light studio

Z tego miejsca możemy sterować podświetleniem klawiatury. Klawiatura w OMEN 15 jest bowiem podświetlana diodami RGB, a to daje bardzo dużo opcji personalizacji naszego komputera. Możemy zatem wybrać nie tylko kolory podświetlenia w poszczególnych strefach klawiatury, ale też jego tryby, takie jak:

 • stały
 • cykl kolorów
 • fala
 • interaktywny
 • obraz
 • migotanie
 • oddychanie
 • otoczenie
 • wizualizator dźwięku
 class="wp-image-1921727"

Mój ulubiony tryb to oddychanie, który daje złudzenie tego, że komputer faktycznie oddycha, ale przy pomocy różnych barw. Brzmi to dziwnie, ale wygląda doskonale, zaręczam. I mówię to jako bardzo umiarkowany zwolennik kolorowych LED-ów.

Galeria

 class="wp-image-1921730"

Tutaj mamy dostęp do rozmaitych gamingowych tapet, które dodatkowo są dostępne w różnych wariantach kolorystycznych. To drobnostka, która pozwala w łatwy sposób spersonalizować komputer bez samodzielnego szukania tapet w sieci.

Instruktaż

 class="wp-image-1921733"

W tej zakładce w przyszłości będą pojawiać się poradniki do rozmaitych gier. Póki co jest dostępny instruktaż do jednego, ale bardzo popularnego tytułu, takiego jak League of Legends. Mam nadzieję, że lista dostępnych tu gier będzie się powiększać, dzięki czemu stare pryki, takie jak ja, będą mogły szybko nauczyć się grać w tytuły, które są aktualnie na topie.

Rozgrywka zdalna

Ten element OMEN Gaming Hub podoba mi się szczególnie. Dzięki niemu możemy strumieniować rozgrywkę z OMEN Gaming Hub na słabsze urządzenie z systemem Windows, iOS lub Android. Sprzęt odbierający sygnał nie musi być przesadnie mocny, wystarczy że będzie miał moc obliczeniową pozwalającą na odtwarzanie wideo.

 class="wp-image-1921736"

Bo na tym polega streaming - całe obliczenia przetwarza mocniejsza maszyna, a następnie wygenerowany obraz przesyła na sprzęt słabszy. Ten z kolei przekazuje informacje o ruchach, które wykonujemy do mocniejszego urządzenia. Szkoda, że zabrakło tu opcji strumieniowania na telewizory z systemami Android TV, WebOS oraz Tizen. Wtedy OMEN 15 mógłby służyć jako konsola do gier.

OMEN 15

Z tej zakładki możemy zarządzać podzespołami naszego komputera. Po otwarciu jej możemy monitorować podstawowe parametry systemu, takie jak obciążenie i temperatury procesora oraz układu graficznego, wykorzystanie pamięci oraz prędkości pobierania i wysyłania danych. 

 class="wp-image-1921739"

Oprócz tego mamy opcje obniżania napięcia w celu uzyskania niższych temperatur oraz zmniejszenia poboru energii. To dobra opcja dla osób, które korzystają z laptopa w mniej wymagających programach. Sterowanie tym parametrem możemy zostawić automatowi lub samodzielnie wybrać odchylenia napięcia. Tą ostatnią opcję radzę pozostawić użytkownikom o największej wiedzy technicznej.

 class="wp-image-1921742"

Ciekawym narzędziem jest też wzmacniacz sygnału sieci, który pozwala nam monitorować zużycie sieci przez konkretne procesy, by następnie wyłączyć te niechciane. To przydatna rzecz, która pozwala uwolnić zasoby sieci dla tych programów, z których sami chcemy korzystać. Także tu mamy tryb automatyczny i ręczny.

 class="wp-image-1921745"

Kolejna zakładka to oświetlenie, ale jest to po prostu uboższa wersja Light Studio, który jednocześnie jest osobną aplikacją, jak też częścią OMEN Gaming Hub. Jeżeli ktoś chce tylko wybrać, czy oświetlenie ma być włączone i jakie barwy ma mieć, będzie zadowolony także z uboższego narzędzia. Sam jednak polecam odpalać Light Studio.

 class="wp-image-1921748"

Nie mogło też zabraknąć trybu kontroli wydajności, gdzie możemy wybrać tryb pracy komputera. Ten może być zrównoważony, czyli rozsądny, lub nastawiony na wydajność, czyli nieliczący się z poborem mocy i hałasem. Dodatkowo jest tu też opcja kontroli termicznej, która pozwala na ręczne sterowanie wentylatorami komputera. Zawsze gracie w słuchawkach, więc chcecie mieć trochę chłodniejszą maszynę, która będzie wydawać z siebie hałas godny helikoptera? Proszę bardzo, możecie to ustawić. Nawet jeżeli nie zawsze to ma sens, bo OMEN 15 dobrze radzi sobie całkiem nieźle z odprowadzaniem ciepła. 

 class="wp-image-1921751"

Jest też opcja przełączania karty graficznej. Możemy korzystać z trybu hybrydowego, gdzie karta zintegrowana i dedykowana (w tym przypadku GeForce RTX 2070) przełączają się między sobą lub z trybu wysokiej wydajności, gdzie polegamy wyłącznie na mocniejszej jednostce.

 class="wp-image-1921754"

Co sądzę o OMEN Gaming Hub?

Program OMEN Gaming Hub bardzo mnie zaskoczył. Po pierwsze, nie przeszkadza użytkownikowi, a to najważniejsze w preinstalowanych aplikacjach. Po drugie, wnosi do komputera sporą wartość dodaną. Nie jest to może element, z powodu którego specjalnie kupowałbym konkretną maszynę, ale gdybym miał do wyboru dwa urządzenia o podobnych możliwościach i cenie, ale jedno miałoby właśnie taki dodatek, to wybrałbym właśnie je. OMEN Gaming Hub to taki szczegół, który faktycznie robi różnicę.

Lokowanie produktu: OMEN
Najnowsze
Zobacz komentarze