REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Nowa fotomapa Warszawy z 2021 roku już dostępna. Polski produkt nokautuje Mapy Google’a

Warszawa ma nową fotomapę, która powstała ze zdjęć lotniczych wykonanych wiosną 2021 roku. Nowa fotomapa obejmuje nie tylko obszar Warszawy, ale również jej obrzeża.

25.11.2021
18:06
fotomapa warszawy zdjecia lotnicze 2021
REKLAMA

Stołeczny Urząd Miasta dał obywatelom do dyspozycji nową fotomapę Warszawy. Jeden piksel odpowiada na niej pięciu centymetrom w rzeczywistości. Sprawdziliśmy, jak wypada na tle widoku satelitarnego w Google Maps.

REKLAMA

Google Maps jako globalna usługa kartograficzna nie ma konkurencji - głównie za sprawą algorytmów wyznaczania trasy, danych na temat godzin otwarcia sklepów lub punktów usługowych, ocen i zdjęć użytkowników oraz usługi StreeView. Nie umywają się do niej cyfrowe mapy od Apple'a, Microsoftu i innych gigantów. Mimo to są projekty o zasięgu lokalne, którym warto się przyjrzeć.

 class="wp-image-1948277"

Fotomapa Warszawy ze zdjęć lotniczych

Na stronie Urzędu Miasta Warszawa pojawiła się nowa wersja mapy składającej się z fotografii lotniczych. Zdjęcia wykonywane były wiosną tego roku i obejmują nie tylko obszar samej stolicy, ale również jej obrzeża. Informację o pojawieniu się nowej mapy zamieścił na Facebooku jeden z jej autorów, Michał Olszewski.

Łączna powierzchnia terenu na mapie to 737,6 kilometrów kwadratowych, "a jeden piksel odpowiada 5. centymetrom w terenie". Sam interfejs webaplikacji do obsługi Mapy Warszawy co prawda nie jest zbyt przyjazny w użyciu, a ładowanie obrazów potrafi trwać dłuższą chwilę, ale szczegółowość zdjęć robi pozytywne wrażenie.

Fotomapa Warszawy kontra Google Maps

Postanowiłem sprawdzić, jak wypadają zdjęcia lotnicze Warszawy z fotomapy przygotowanej przez Urząd Miasta w porównaniu do widoku satelitarnego Google Maps. W tym celu udałem się na wirtualny spacer pod Pałac Kultury i do Łazienek Królewskich, zajrzałem na "patelnię" obok stacji Metro Centrum oraz na warszawką Starówkę, by odwiedzić Zygmunta III Wazę na jego kolumnie. Oto efekty.

Pałac kultury - Fotomapa Warszawy kontra Google Maps

Łazienki królewskie - Fotomapa Warszawy kontra Google Maps

"Patelnia" obok Metro Centrum - Fotomapa Warszawy kontra Google Maps

Stare Miasto - Fotomapa Warszawy kontra Google Maps

REKLAMA

Fotomapa Warszawy nokautuje Google Maps

Zdjęcia lotnicze są nieporównywalnie bardziej szczegółowe od zdjęć satelitarnych. Mapa Warszawy ma nieco większe przybliżenie i to przy zachowaniu znacznie większej ilości detali. W przypadku zdjęć z Urzędu Miasta można rozpoznać nawet kolor wierzchniego ubrania u przechodnia, podczas gdy u Google'a ludzi symbolizują czarne rozpaćkane kropki.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA