REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Foto

DJI Mavic 3 nadchodzi. Wszystko, co wiemy na dwa dni przed premierą

Nadlatuje DJI Mavic 3, czyli najnowsza generacja drona dla profesjonalistów. Przecieków na jego temat jest całe mnóstwo, a ja zebrałem je wszystkie w jednym miejscu.

02.11.2021
9:25
DJI Mavic 3 nadchodzi. To dron w wersji Pro - specyfikacja i cena
REKLAMA

DJI wczoraj zaprosił na premierę produktową, która odbędzie się 4 listopada. Na zaproszeniu widzimy bardzo charakterystyczne okno w kształcie nowej osłony obiektywów drona, a całość dopełnia dość dosłowne hasło „obrazowanie ponad wszystkim”.

REKLAMA

I choć firma cały czas stara się zachować nutkę tajemniczości wokół nadchodzącego produktu, to obserwujemy już kolejną premierę produktową DJI, przed którą liczba wycieków jest wręcz zawstydzająca dla producenta. Wyciekło właściwie wszystko, od pudełek w sklepach, poprzez ceny, aż po specyfikację, oficjalne rendery i nieoficjalne zdjęcia, aż po… pełną recenzję na YouTubie. Sama premiera drona DJI Mavic 3 będzie więc tylko formalnością.

Gdyby DJI Mavic 3 był smartfonem, miałby w nazwie dopisek „Pro”.

 class="wp-image-1918562"
DJI Mavic 3 - pudełko

Najważniejszym elementem DJI Mavic 3 będzie zupełnie nowy układ kamer powstały we współpracy z firmą Hasselblad. Tym razem zobaczymy aż dwie kamerki umieszczone jedna nad drugą na wspólnym gimbalu. Za głównym modułem kryje się matryca o rozdzielczości 20 MP formatu… Mikro Cztery Trzecie, a więc mówimy o jakości obrazu, jaką znamy z bezlusterkowców Olympusa i Panasonica. Szykuje się więc niesamowity skok jakościowy względem dotychczasowych dronów.

Główny moduł kamerki drona DJI Mavic 3 będzie miał obiektyw 24 mm o jasności f/2.8 i o zmiennej przysłonie, którą będzie można domknąć do pozycji f/11. Druga kamerka będzie wyposażona w teleobiektyw o ogniskowej 160 mm (powiększenie 6,6x) i jasności f/4.4 bez możliwości zmiany przysłony. Sama matryca ma rozmiar formatu 1/2 cala i rozdzielczość 12 MP.

 class="wp-image-1918574"
DJI Mavic 3 - zrzut ekranu z recenzji na Youtubie, która została już usunięta

Dron DJI Mavic 3 ma nagrywać wideo 5,1K w 50 kl./s, 4K w 120 kl./s i 1080p w 200 kl./s. Bitrate ma wynosić 200 Mbps dla kodeka h.264 i 140 Mbps dla h.265. Dron będzie miał slot na karty microSD, a także 8 GB wbudowanej pamięci.

Sporo zmieni się w kwestii wyglądu i konstrukcji.

 class="wp-image-1918568"
DJI Mavic 3 - widok od góry

DJI Mavic 3 będzie wyglądał podobnie do poprzedników, ale konstrukcja nieco urośnie. W oczy rzuca się naprawdę duży korpus, a także dłuższe i dużo cieńsze ramiona, które teraz po rozłożeniu będą ustawione pod lekkim kątem. Całość dopełnią nowe śmigła o znacznie większym rozmiarze. Według pierwszych opinii to wszystko przełoży się m.in. na znacznie cichszy lot drona.

Po złożeniu konstrukcja będzie miała 221, 96,3 x 90,3 mm, a po rozłożeniu ramiona będą miały rozstaw (po przekątnej) 38 cm. Masa drona DJI Mavic 3 ma wynieść 920 g.

 class="wp-image-1918571"
Złożony DJI Mavic 3

Cała obudowa będzie wręcz naszpikowana sensorami do wykrywania obiektów stojących na drodze drona. Z przodu w oczy rzucają się dwie kamerki wyglądające niczym oczy. Podobną parę oczu znajdziemy też z tyłu, od spodu oraz od góry. Całość dopełnią sensory bazujące na podczerwieni.

DJI Mavic 3 będzie miał zasięg 15 km, maksymalną prędkość 75 km/h i czas lotu wynoszący 46 min.

Parametry lotu robią bardzo duże wrażenie. Maksymalna szybkość lotu DJI Mavic 3 to według specyfikacji aż 21 m/s, czyli 75,6 km/h. Taka szybkość będzie dostępna w trybie lotu S (Sport). W trybie N (Normal) szybkość będzie ograniczona do ok. 29 km/h, a w trybie C (Cine) do 21 km/h.

Do tego dron DJI Mavic 3 będzie latał na jednym akumulatorze aż przez 46 minut, co jest rekordowy wynikiem. Zasięg ma wynosić do 15 km dzięki systemowi transmisji OcuSync 3+, choć prawdopodobnie będzie to dotyczyć wariantu drona w wersji Cine, w której zobaczymy inny, znacznie droższy kontroler, o czym za chwilę.

Nie zabraknie oczywiście automatycznych, inteligentnych trybów lotu, w tym Hyperlapse, śledzenie obiektu, QuickShot, Panorama i tryb o nazwie Enhanced Pi Assist.

DJI Mavic 3 będzie miał kosmiczną cenę.

 class="wp-image-1918577"
DJI Mavic 3 Fly More Combo

Podstawowa wersja drona DJI Mavic 3 będzie wyceniona na ok. 2300 dol., a wersja Fly More Combo z dodatkowymi akumulatorami i akcesoriami to koszt rzędu 2800 dol. Będzie więc drogo, ale tym razem DJI postawił na jakość i możliwości, a nie na cenę.

Na koniec wisienka na szycie tortu: DJI Mavic 3 Cine Combo.

 class="wp-image-1918580"
DJI Mavic 3 Cine
 class="wp-image-1918583"
DJI Mavic 3 z nową osłoną na śmigła

W sprzedaży po raz pierwszy pojawi się filmowa wersja drona. DJI Mavic 3 Cine będzie topowym modelem wycenionym na (usiądźcie…) ok. 5200 dol. Skąd taka cena?

REKLAMA

Dron będzie wykorzystywać do zapisu kodek Apple ProRes 422 HQ i znacznie wyższej jakości obrazu. Do tego wbudowana pamięć urośnie z 8 GB aż na 1 TB. Sam zestaw handlowy będzie zdecydowanie najbogatszy i obejmie nie tylko filtry ND, ale też kontroler z wbudowanym ekranem o przekątnej 5,5 cala.

Premiera drona DJI Mavic 3 odbędzie się 4 listopada 2021 r. Sprzęt ma być dostępny od 15 listopada.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA