1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bankowość

To była najszybsza migracja w historii polskiej bankowości. Byli klienci Idea Banku mogą już korzystać z systemów Banku Pekao

Lokowanie produktu: Bank Pekao

Bank Pekao zakończył proces przenoszenia danych byłych klientów Idea Banku S.A. do własnych systemów operacyjnych. Operacja zakończyła się wcześniej niż zakładano i objęła 270 tys. klientów.

25.11.2021
12:36
Czym jest otwarta bankowość w Banku Pekao?

Migracja danych klientów odbyła się w miniony weekend. Jej rozpoczęcie miało miejsce 19 listopada, a w nocy z 20 na 21 listopada wszyscy dotychczasowi klienci Idea Banku otrzymali dostęp do swoich rachunków w systemach Banku Pekao.

Przedstawiciele jednego z największych banków w Polsce mówią, że operacja była niezwykle skomplikowana i zakończyła się sukcesem. Oznacza to, że 270 tys. klientów byłego Idea Banku (w tym 220 tys. posiadaczy rachunków firmowych i 50 tys. indywidualnych) zyskało dostęp do bankowości internetowej Pekao24, aplikacji PeoPay (klienci indywidualni i większość mikroprzedsiębiorstw), bankowości elektronicznej PekaoBiznes24 (klienci firmowi), infolinii i sieci oddziałów Banku Pekao w Polsce.

Jak przebiegała migracja danych byłych klientów Idea Banku do systemów Pekao?

Bank Pekao zauważa, że największym wyzwaniem podczas migracji był czas i zarazem podkreśla, że operacja ta była najszybszą integracją operacyjną na polskim rynku bankowym.

Kolejnym wyzwaniem był fakt, że migracja była przeprowadzona w okresie pandemii, co skutkowało koniecznością przeprowadzenia jej w trybie hybrydowym. Dotyczyło to zarówno szeroko zakrojonych przygotowań, jak i finalizacji operacji. Wcześniej wszelkie tego typu operacje. były przeprowadzane w trybie stacjonarnym.

Przygotowania trwały 10 miesięcy i rozpoczęły się w I kwartale bieżącego roku. Przeanalizowano 200 różnych systemów Idea Banku i podjęto decyzje, które funkcje zostaną odtworzone w systemach Pekao. Następnie testowano je i wdrażano. Jednym z takich przykładów było utrzymanie Chmury Faktur,  całkowicie darmowej dla użytkowników platformy do zarządzania fakturami. Bank Pekao przeprowadził dodatkowo prace związane z odłączeniem Chmury Faktur od bankowości Idea Cloud oraz księgowości Tax Care. Nowa odsłona Chmury Faktur została udostępniona w nowoczesnej stylistyce kolorystycznej Banku Pekao. Obecnie Bank Pekao pracuje również nad planem dalszego rozwoju tej platformy. 

Kluczowym aspektem operacji było prawidłowe przeniesienie danych klientów, usług, historii i dokumentacji. Nad migracją wraz z jej testami pracowało kilkaset osób.

Przeniesienie ok. 270 tys. klientów z jednego systemu bankowego do drugiego wymagało od nas nie tylko wysokich kompetencji informatycznych, ale też skrupulatnego planowania i ogromnej mobilizacji. Zależało nam, aby migracja była jak najmniej dotkliwa dla klientów. Jestem dumny z zespołów i wszystkich obszarów banku zaangażowanych w ten proces. Jako bank po raz kolejny potwierdziliśmy, że jesteśmy dla naszych klientów partnerem, na którym można polegać

– mówi Błażej Szczecki, wiceprezes Banku Pekao S.A., nadzorujący Pion Technologii i Operacji.

Jesteś klientem byłego Idea Banku? Pamiętaj o aktywacji kart płatniczych Banku Pekao.

Klienci byłego Idea Banku mają dostęp do wszystkich kanałów komunikacji z bankiem, ale powinni pamiętać o aktywacji nowych kart debetowych i kredytowych, które otrzymali od Banku Pekao. Kredytówki Idea Banku zostały wyłączone 22 listopada, a debetówki czeka ten los 26 listopada. Żeby aktywować nowe karty należy dokonać transakcji z potwierdzeniem kodu PIN. W przypadku kart kredytowych klienci otrzymali nowe kody PIN. Debetówki zadziałają z PIN-em ze starej karty, który oczywiście można zmienić.

Bank Pekao zachęca również do zalogowania się do systemów bankowości internetowej i aplikacji mobilnej PeoPay. Warto to zrobić choćby ze względu na fakt, że rozwiązania Pekao mają funkcje, które nie były dostępne w Idea Banku. 

Dzięki nim klienci będą mogli wygodnie i szybko realizować swoje potrzeby w sposób zdalny. Zachęcamy do aktywowania m.in. BLIK w PeoPay, mobilnych płatności za autostrady uruchamiania Apple Pay czy PeoPay KIDs

– przekonuje Bank Pekao.
Lokowanie produktu: Bank Pekao
Najnowsze