REKLAMA

Dostałeś e-mail o tytule "Zaległe płatności podatku"? Uwaga na oszustwo

E-mail z informacją o zaległości w płatności podatku to może być oszustwo. Spece od cyberbezpieczeństwa ostrzegają przed wyłudzeniami na "Zaległe płatności podatku". Pod żadnym pozorem nie otwierajcie załączników.

18.10.2021 17.00
orange cert e-mail o zaleglosci w platnosci podatku
REKLAMA

Spece od bezpieczeństwa informatycznego z CERT Polska ostrzegają o kolejnej próbie wyłudzenia danych. Cyberprzestępcy podszywają się teraz pod urząd skarbowy i straszą internautów w spreparowanych wiadomościach e-mail.

REKLAMA

Ministerstwo Finansów nie wzywa do zapłaty podatków poprzez e-mail

Przyszykowane w celu wyłudzenia wiadomości e-mail informują o rzekomej "rozbieżności w Twojej ewidencji podatkowej". Tytuł maila podpisanego "Dochód krajowy Administracja. Rząd Polski", okraszony orzełkiem i nagłówkiem "Ministerstwo Finansów" to "Zaległe płatności podatku".

Adresem - lub przynajmniej jednym z adresów - jaki widać w polu nadawcy tego typu wiadomości jest info@gove.pl, który mało wyszukanie podszywa się pod rządową domenę gov.pl. Nie jest jednak wykluczone, że podobne maile będą podpisane również innymi domenami, dlatego trzeba się mieć na baczności.

Co zrobić, jeśli otrzymało się e-mail "Zaległe płatności podatku"?

REKLAMA

W przypadku otrzymania tego typu wiadomości e-mail najlepiej od razu ją usunąć i o niej zapomnieć. Pod żadnym pozorem nie powinno się pobierać żadnych załączników, które w treści maila są opisane jako "dokumentacja podatkowa, zaległe płatności i numer referencyjny sprawy podatkowej".

Załączniki podpisane "Paragon podatkowy.xlsx" i "Rejestr podatkowy.xlsx" mogą na pierwszy rzut oka wyglądać jak arkusze kalkulacyjne Excela, ale jest zaszyty w nich złośliwy kod, czyli trojak LokiBot. Pobranie tych załączników może skutkować infekcją komputera i utratą dostępu do danych.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA