REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

A jednak w 2021 r. da się wymyślić obiektyw na nowo. Canon pokazuje, że się nie boi

Canon RF 5.2mm F2.8L Dual Fisheye to nowość zupełnie odmienna od wszystkich obiektywów na rynku. Są to dwa obiektywy typu rybie oko, oba połączone w niezwykłym układzie.

07.10.2021
8:54
Obiektyw Canon RF 5.2mm F2.8L Dual Fisheye. Wideo VR i obsługa 3D
REKLAMA

Przecieki na temat nowego obiektywu Canona pojawiały się od jakiegoś czasu, ale mało kto brał je na poważnie. Dziś jednak Canon RF 5.2mm F2.8L Dual Fisheye miał swoją oficjalną premierę i zadziwił fotografów. Mamy tu do czynienia z pojedynczym narzędziem optycznym pozwalającym w niespotykanie dotąd prosty sposób tworzyć wideo w technice VR, z pełną obsługą 3D i do tego z polem widzenia 180 stopni.

REKLAMA

Canon RF 5.2mm F2.8L Dual Fisheye. Zamiast dwóch kamer jeden dziwny obiektyw.

Jeszcze do niedawna do nagrania treści VR w 3D trzeba było użyć dwóch kamer nagrywających ten sam kadr, tyle że lekko przesunięty względem siebie. Istniały co prawda małe kamerki 3D, ale oferowały bardzo przeciętną jakość. Nowy obiektyw Canona jest z kolei przeznaczony do systemu EOS R, czyli do pełnoklatkowych bezlusterkowców, z których topowe modele nagrywają w 6K lub nawet 8K. Jakość nagrań z modeli R6, R5, czy R3 jest rewelacyjna i z powodzeniem może posłużyć do profesjonalnych zastosowań.

Nowy obiektyw Canon RF 5.2mm F2.8L Dual Fisheye ma zupełnie niestandardowy tor optyczny. Składają się na niego dwa obiektywy typu rybie oko o ogniskowej 5,2 mm, jasności f/2.8 i kącie widzenia 190 st. Oba obiektywy rzucają na matrycę dwa niezależne okręgi. Następnie nowe oprogramowanie Canona o nazwie EOS VR Utility pozwala zszyć dwa okręgi do pojedynczego klipu VR z kątem widzenia 180 st. i ze wsparciem 3D. Warto dodać, że każde okulary wirtualnej rzeczywistości umożliwiaaj oglądanie materiałów w 3D.

 class="wp-image-1885241"

Canon zapowiedział też wydanie pluginu do Premiere Pro, dzięki któremu będzie można tworzyć klipy bezpośrednio w tym programie do montażu.

REKLAMA

Cena nowego obiektywu Canona jest zadziwiająco rozsądna.

Nowy obiektyw Canona został wyceniony na 1999 dol. Pamiętajmy, że taki poziom cenowy często miewają zupełnie standardowe obiektywy Canona z najwyższej serii L, do której należy też nowy podwójny fisheye. Największą oszczędnością będzie jednak aparat, bo pojedynczy obiektyw umożliwia używanie tylko jednego korpusu do nagrywania treści VR 3D. Twórcy takich materiałów zyskali właśnie kapitalne nowe narzędzie, które ma szansę zawojować ten niszowy, ale jakże ciekawy rynek.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA