1. SPIDER'S WEB
  2. Sprzęt
  3. Tech
  4. Technologie

Jak wybrać słuchawki bezprzewodowe? Na co zwracać uwagę?

Jak wybrać słuchawki bezprzewodowe? Na co zwracać uwagę?

Jakość dźwięku, wygoda użytkowania, tłumienie hałasów czy czas pracy na baterii - to najważniejsze cechy, którym warto się przyjrzeć przy wyborze słuchawek bezprzewodowych.

Rynek słuchawek bezprzewodowych tworzy mnóstwo firm konkurujących ceną, funkcjami i wyglądem. Różne kategorie produktowe dają klientom możliwość wyboru: od słuchawek nausznych z zamkniętą lub otwartą konstrukcją, po dokanałowe, których nie łączy pałąk czy przewód. Zależnie od zastosowania i naszego trybu życia przypadną nam do gustu inne propozycje. Kluczowe są również osobiste preferencje dotyczące wygody użytkowania i tego, jak słuchawka leży w uchu, dlatego przed zakupem warto sprawdzić ją na - nomen omen - własnej skórze.

Sam na co dzień korzystam ze słuchawek true wireless.

To pchełki, które gwarantują mi dobrą jakość dźwięku, dają najwięcej wygody i swobodę ruchu, a także zajmują mało miejsca i nie męczą głowy. Wybrałem taką opcję, bo najlepiej pasuje do mojego stylu życia.

Jak 5 mln Polaków prawie codziennie pracuję z biura. Mam to szczęście, że mogę dotrzeć do niego pieszo, a w czasie spaceru posłuchać ulubionego podcastu. Mam swoją playlistę, która pozwala mi skupić się na problemach innych, niż te, które za chwilę będę rozwiązywał nad arkuszem kalkulacyjnym. Odcinam się dosłownie i w przenośni – postawiłem bowiem na słuchawki z ANC (active noise cancellation – aktywne wyciszenie szumów), które pozwalają na wytłumienie hałasów ruchliwej ulicy czy innych przechodniów.

Czasami potrzebujemy jednak dźwięków otoczenia – na przykład przy przejściach dla pieszych, aby lepiej zorientować się w sytuacji. Korzystając z LG TONE Free FP8 można wręcz podbić dźwięki otoczenia, aby upewnić się, że nie przeoczymy warkotu silnika. Po chwili – bezpiecznie na chodniku – można już powrócić do świata niezmąconego spokoju dzięki ANC.

System można kontrolować z poziomu panelu dotykowego, który przydaje się, kiedy wchodzimy do biura. Ginie wówczas hałas otoczenia i możemy zmniejszyć głośność podcastu bez wyciągania telefonu z kieszeni.

Tłumienie hałasu w słuchawkach to must-have na open space.

Hałas nie tylko nas rozprasza, ale również rozdrażnia, a w długim okresie nawet obniża IQ. Wcześniej gasiłem pożar benzyną, tzn. zakładałem zwykłe słuchawki i odtwarzałem głośno muzykę, aby zamaskować hałas. Cierpiały moje uszy, bo natężenie dźwięku było niezdrowe. Dziś nie wyobrażam już sobie pracy na open space bez słuchawek z ANC.

Wytłumianie zewnętrznych odgłosów działa na zasadzie przeciwfali wzmacniającej odsłuchiwane treści. Słuchawki muszą wykorzystywać więc zewnętrzne mikrofony, aby być świadome tego, co dzieje w wokoło nich. Na ich dokładności korzysta jednak nie tylko ANC, ale również jakość rozmów, co jest kluczowe w post-pandemicznym świecie, gdzie mnóstwo z nas wciąż pracuje z domu, a kraje różnią się stopniem otwarcia. Od jakości rejestrowanego głosu zależy więc jakość komunikacji.

LG postawiło tu nie tylko na tryb hands-free, ale również oddało do naszej dyspozycji tzw. whispering mode, który może się przydać w czasie rozmów na open space. Możemy wówczas wyjąć jedną słuchawkę z ucha i traktować ją jako mikrofon. To świetne rozwiązanie, dzięki któremu lepiej kontrolujemy poziom własnego głosu i pozytywnie wpływamy na komfort pracy kolegów i koleżanek z biurek obok.

Do pracy i do sportu

Wybierając słuchawki starałem się aby były jak najbardziej uniwersalne. Jeśli już jakiś gadżet miałbym nosić przy sobie przez większość doby, to chciałbym, aby sprawdzał się w różnych kontekstach, bo sam często się pomiędzy nimi przełączam.

Zwykle robię sobie przerwę w pracy na siłownię albo bieganie. Słuchawki muszą więc dobrze trzymać się w uchu – nie trzeć o skórę przy każdym skoku i nie wypadać przy nagłych ruchach głowy. Powinny być również wodoodporne, bo na treningu idzie przecież o to, by porządnie się spocić. Dodatkowa ochrona przyda się również jeśli w trakcie joggingu zaskoczy nas deszcz.

LG wyposażyło model TONE Free FP8 w żelowe wkładki z materiału klasy medycznej.

LG przygotowało w tym kontekście dodatkowy bonus. Etui służące do ładowania słuchawek ma bowiem funkcję dezynfekcyjną. Diody LED emitujące promieniowanie UV-C w ciągu pięciu minut niszczą do 99,9 procent bakterii znajdujących na dokanałowych nakładkach. Wystarczy podłączyć etui do ładowania, a to automatycznie odkazi słuchawki. Koronawirus sprawił, że zwracamy większą uwagę na czystość i sterylność, więc zaliczam to po stronie dużych plusów.

Im dłuższy czas pracy na baterii, tym lepiej.

Słuchawki true wireless mają ten plus, że obok wbudowanych akumulatorów można je również szybko podładować w etui, które robi za power bank. 10 godzin grania uważam za optymalny wynik – tyle czasu zawsze starczało mi na cały dzień pracy, a kiedy wracałem do domu kładłem etui na ładowarkę bezprzewodową i rano miałem pełną baterię.

A jeśli już przy powrocie do domu jesteśmy, to w czasie pandemicznych restrykcji głównym partnerem moich kolacji był… iPad z ulubionym serialem. Ważne więc aby słuchawki nie miały problemów z łączeniem się z urządzeniami bluetooth z różnych rodzin z systemami Android czy iOS.

Gracze powinni sprawdzić opóźnienie w transmisji dźwięku, co może być kluczowe w kontekście dynamicznych tytułów - nawet mobilnych.

Kluczowa jest również jakość dźwięku, o którą w przypadku słuchawek LG dba technologia Meridian. Nie dość, że tworzy wrażenie dźwięku przestrzennego, to jeszcze daje dostęp do zadowalającego basu.

W ten sposób dochodzimy do końcówki dnia. Zamykam go przy relaksującej muzyce: czytam książkę, a w tle słucham dźwięków przyrody. Nawet jeśli zasnę ze słuchawkami w uszach, to rano bez problemu znajdę je dzięki aplikacji, która zadziała tak samo na każdym telefonie - nie tylko od LG.

Ta krótka wyliczanka pokazuje, że LG TONE Free FP8 to uniwersalna i wyposażona w najnowsze funkcje konstrukcja, która powinna sprostać wyzwaniom dnia codziennego większości z nas. Zarówno w pracy, podczas uprawiania sportu, jak i przy oglądaniu filmów i seriali.

Lokowanie produktu: LG