1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Operatorzy

Życie właśnie stało się prostsze. Oto Inteligentne Wifi w UPC

Lokowanie produktu: UPC

Wifi stało się dla nas równie ważne jak prąd w gniazdku, a dostęp do internetu jest dziś pierwszą potrzebą. Inteligentne Wifi w UPC to system, który sprawia, że obsługa bezprzewodowego połączenia w naszym domu stanie się bezproblemowa i niemal bezobsługowa.

29.09.2021
9:00
Życie właśnie stało się prostsze. Oto Inteligentne Wifi w UPC

Niezbyt często zastanawiamy się nad tym, jak funkcjonuje nasza sieć, tymczasem w toku rozwoju technologii, potrzeby rosną. Do internetu przyłączamy już nie tylko komputery, smartfony czy tablety, ale również lodówki, ekspresy do kawy czy pralki. W sieci mamy po kilkanaście urządzeń, a każdy domownik chce korzystać z niezawodnego połączenia. 

UPC zdaje sobie sprawę z tego, jak rośnie zapotrzebowanie. Klienci wymagają już nie tylko niezawodności, ale i wydajności połączenia z internetem. Dlatego UPC stworzyło system Inteligentne Wifi.

Inteligentne Wifi w UPC myśli za nas

Gdy w sieci Wifi działa wiele urządzeń, a każdy użytkownik liczy na dobre i wydajne połączenie warto orientować się choćby z grubsza, jak to wszystko funkcjonuje. Powinniśmy mieć na przykład świadomość, że nasze routery nadają sygnał na dwóch częstotliwościach - 2,4 GHz i 5 GHz. 

Dzisiejsze urządzenia obsługują jedną (2,4 GHz) lub obie częstotliwości (2,4 i 5 GHz). W systemie Inteligentne Wifi od UPC przełączanie między częstotliwościami działa automatycznie. Częstotliwość 2,4 GHz oferuje, co prawda, większy zasięg, ale mniejszą prędkość niż 5 GHz, dlatego zmiana pasma przynosi efekt. Wszystko dzieje się automatycznie i w obrębie jednego SSID-a, czyli jednej sieci. 

To nie koniec. Inteligentne Wifi automatycznie zmieni również kanały. Skorzystajmy z analogii do drogi wielopasmowej i wyobraźmy sobie tłok w godzinach szczytu. W praktyce domowego internetu, większa popularność jednego z kanałów powoduje zmniejszenie prędkości. Inteligentne Wifi zapobiega temu problemowi. Działa jak kierowca zmieniający pasy na drodze szybkiego ruchu i wyprzedzający inne pojazdy. Już nie musimy pobierać analizatorów sygnału i sprawdzać jakie jest obłożenie poszczególnych kanałów, by zoptymalizować połączenie. W przeszłości bowiem zdarzało się, że wiele routerów korzystało z jednego kanału „na sztywno”, sygnały nakładały się na siebie, a prędkość spadała.

Zadaniem inteligentnego Wifi jest też sprawiedliwe przydzielanie połączenia każdemu z urządzeń. Ma to zapobiec sytuacji, gdy internet na jednym sprzęcie działa wolniej niż na innym.

Aplikacja UPC Connect, czyli jak mieć szybszy i wydajniejszy internet w domu?

Jeżeli jeszcze nie jesteśmy klientami UPC wystarczy wejść na stronę operatora i zamówić usługę dostępu do internetu. Gdy już posiadamy jego usługi oraz modem Connect Box lub Giga Connect Box wystarczy, że pobierzemy aplikację UPC Connect dla smartfonów z Androidem lub iPhone’ów.

UPC Connect stanie się naszym centrum zarządzania siecią. Już nie musimy łączyć się z adresem modemu przez przeglądarkę, by konfigurować sieć. Po zalogowaniu się do aplikacji hasłem do konta UPC, zyskujemy dostęp do wielu możliwości.

Bardzo przydatną funkcją jest skanowanie każdego pomieszczenia w naszym domu. Dzięki temu dowiemy się, gdzie mamy białe plamy i martwe punkty. Gdy już to zrobimy, możemy dokonać optymalizacji naszego Wifi, czyli sprawić, by stało się to, co opisywaliśmy powyżej. 

Wifi będzie automatycznie przełączać się między częstotliwościami i kanałami oraz zacznie dynamicznie przyznawać zasoby urządzeniom. Od tej pory nie będziemy musieli przejmować się parametrami sieci, a system Inteligentnego Wifi będzie robił wszystko za nas. To duże ułatwienie, zwłaszcza dla osób, które nie posiadają wiedzy technicznej i oczekują, by internet działał dobrze bez ich ingerencji. 

Aplikacja UPC Connect ma też funkcję, która spodoba się szczególnie rodzicom. Gdy wejdziemy w zakładkę Urządzenia, zobaczymy listę sprzętu korzystającego z sieci. Jednym kliknięciem możemy ograniczyć dostęp do internetu każdemu z urządzeń.

Aplikacja pozwoli też w prosty sposób stworzyć sieć gościnną, gdy nie chcemy znajomym podawać hasła do naszej sieci. Wystarczy, że zeskanują kod QR, by połączyć się z internetem.

 class="wp-image-1860796"
Aplikacja UPC Connect

UPC POD przychodzi z pomocą, gdy sam modem nie wystarczy

Trzecim filarem Inteligentnego Wifi jest UPC POD. Wzmacniacz sygnału o tej nazwie okaże się przydatny, gdy mieszkamy w dużym i wielopiętrowym domu, gdzie sieć nie dociera wszędzie lub w kamienicy z grubszymi ścianami. POD-y skonfigurujemy łatwo z poziomu aplikacji UPC Connect.

 class="wp-image-1860790"
UPC POD

POD w tandemie z inteligentnym Wifi sprawią, że urządzenie przełączy się automatycznie między sieciami. Już nie trzeba przerywać oglądania filmu na tablecie, gdy zmieniamy pomieszczenie. Internet mamy wszędzie i bez konieczności dodatkowej interakcji. 

Ponadto POD-y i router stworzą system mesh. Dzięki niemu wszystkie nasze urządzenia, ile by ich nie było, dostaną stabilne i szybkie połączenie. To ważne, bo w naszych domach urządzeń będzie przybywać, a nie ubywać.

I wreszcie po trzecie, POD-y w zestawieniu z aplikacją UPC Connect pomogą odnaleźć urządzenie w domu. Na ekranie zobaczymy, z którym POD-em i w jakim pomieszczeniu łączy się sprzęt.  

Internet powinien być bezproblemowy

Czy podłączając żelazko do prądu, zastanawiamy się nad tym, jak działa sieć energetyczna? Nie i podobnie powinno być w przypadku internetu. Dziś oczekujemy, że nasze połączenie będzie niezawodne, wydajne i szybkie, a przy tym nie zaistnieje potrzeba angażowania w taki stan rzeczy specjalistów. Innymi słowy chcemy, by po podłączeniu do internetu mieć do niego stały i bezproblemowy dostęp. 

Inteligentne Wifi w UPC spełnia właśnie taką rolę. Oglądając YouTube’a nie musimy się zastanawiać, jak działa internet, podobnie, jak prasując koszulę nie poszukujemy informacji o meandrach sieci energetycznej.

Lokowanie produktu: UPC
Najnowsze