1. Spider's Web
  2. Technologie

Igrzyska Wolności o nowej umowie społecznej. W jakim świecie zaczynamy żyć?

Yuval Noah Harari, Jessica Bruder, Dorota Kotas, Niall Ferguson, Dita Charanzová, Adam Kiciński, Jakub Żulczyk ... i kilkudziesięciu kolejnych ekspertów, artystów, pisarzy, polityków i analityków będzie uczestnikami paneli i spotkań podczas Igrzysk Wolności w Łodzi. Spider'sWeb+ jest patronem medialnym tego wydarzenia.

06.09.2021
16:23
Igrzyska Wolności o nowej umowie społecznej. Czyli w jakim świecie zaczynamy żyć?

„Wyzwaniem dla naszego pokolenia jest oderwanie się od mediów społecznościowych i Netfliksa oraz podjęcie próby przygotowania się do etapu odbudowy po pandemii COVID-19 i towarzyszącym jej kryzysie gospodarczym” - tak właśnie Fundacja Liberté!, organizator Igrzysk Wolności, które będą miały miejsce 10-12 września w Łodzi, zapowiada wydarzenie. Tegoroczna impreza skupia się na tytułowej „Nowej umowie społecznej”, czyli konieczności przeanalizowania tego jak poszczególne kraje poradziły sobie z wyzwaniem pandemii, które umiejętnie odejmowały decyzje i jakie motywacje za tym stały.

 class="wp-image-1846738"

Ważnym elementem tej nowej umowy społecznej jest też nasze podejście do świata technologii. Z jednej strony zmieniają nam one życie. Z drugiej wywołują konieczność zastanowienia się nad wyzwaniami takimi jak suwerenność cyfrowa, regulacje Big Techów i nasza pozycja w świecie. W świecie, w którym coraz wyraźniejsza jest zimna wojna cyfrowa na styku Chiny-USA, przyszłość hybrydowej pracy i nauki, rozwój cyfrowych kompetencji.

O tym między innymi ma mówić podczas otwarcia Igrzysk Wolności Yuval Noah Harari, izraelski historyk i autor takich książek jak „Sapiens: od zwierząt do bogów" i „Homo deus: krótka historia jutra”.

 class="wp-image-1846687"

Obecny rok jest pierwszym rokiem 14. z kolei chińskiego Planu Pięcioletniego, więc wielu ekspertów wskazuje, że 2021 to przede wszystkim moment, w którym wieloletni wyścig pomiędzy Chinami i USA zaczyna się na dobre. Dlatego pod patronatem magazynu Spider'sWeb+ odbędzie się podczas Igrzysk Wolności panel o tym „Czy technologie wpędzają nas w zimną wojnę”. Dyskutować będą: Alicja Bachulska z Akademii Sztuki Wojennej, Jakub Jakóbowski z Ośrodka Studiów Wschodnich, Patrycja Pendrakowska z Instytutu Boyma i Michał Rekowski z Instytutu Kościuszki.

 class="wp-image-1846690"

Tego jak regulować technologie w Europie dotyczyć będzie panel "Przyszłość cyfryzacji: Pakiet ustaw o usługach cyfrowych", który odbędzie się w sobotę 11.09 w godzinach 14:15 - 15:15. Wygłosi przed nim prezentację Dita Charanzová, wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego a rozmawiać o Digital Service Act i Digital Market Act (DSA i DMA, czyli nowych zasadach dla platform internetowych) będą Sylwia Czubkowska ze Spider’s Web,  Arkadiusz Marchewka, poseł PO i Marcin Olender z Google/YouTube.

Całe wydarzenie, którego dokładny program jest na stronie Igrzyskawolnosci.pl będzie transmitowany w bezpłatnej wersji na stronie wydarzenia. W tym roku jednak można uczestniczyć w nim również fizycznie na miejscu. Bilety do kupienia także przez stronę IW.


Najnowsze