REKLAMA
 1. Spider's Web
 2. Technologie
 3. Gry

Hellblade: Senua’s Sacrifice to gra wybitna. I właśnie dostała aktualizację pod nowe konsole

Jedna z najciekawszych gier minionej generacji to Hellblade: Senua’s Sacrifice. Jej twórcy przygotowali niespodziankę dla fanów: gra doczekała się łatki wprowadzającej lepszą grafikę i śledzenie promieni.

10.08.2021
9:24
hellblade xbox series x
REKLAMA

Studio Ninja Theory zaskoczyło wszystkich. Bez żadnej wcześniejszej zapowiedzi udostępniło łatkę dla gry Hellblade: Senua’s Sacrifice. Łatka to jednak zdecydowanie zbyt skromne określenie. Aktualizacja wprowadza tekstury wyższej jakości, usprawnia efekty cząsteczkowe, zwiększa poziom LOD (mechanizm podmieniający elementy graficzne na niższej jakości w miarę oddalania się od gracza) i zwiększa ogólną szczegółowość elementów graficznych. Dodaje też menu wyboru rozdziałów, jeśli ktoś po przejściu gry chce przypomnieć sobie jakiś konkretny fragment. Dodano też obsługę śledzenia promieni.

REKLAMA

Aktualizacja jest w pełni darmowa. Jak zapewnia Ninja Theory, praca nad łatką nie wpłynęła negatywnie na postępy w budowie sequela. Hellblade II ma być jedną z pierwszych gier budowanych na Unreal Engine 5, oczekiwania względem kontynuacji są bardzo wysokie. Dlatego też w programowaniu omawianej łatki pomagało studio QLOC, by nie odciągać uwagi Ninja Theory od drugiej części sagi Senuy.

Poniżej załączam dwa zwiastuny. Pierwszy od góry prezentuje Hellblade: Senua’s Sacrifice działającą na konsoli bieżącej generacji, już po wspomnianej aktualizacji. Drugi to zapowiedź Hellblade II.

Hellblade: Senua’s Sacrifice. Darmowa aktualizacja z lepszą grafiką i śledzeniem promieni. Kiedy i dla kogo?

Niestety, tu zaczynają się złe wieści. Hellblade został wydany na PC, konsole Xbox, PlayStation i Switch. Już po wydaniu gry studio Ninja Theory zostało przejęte przez Microsoft. A ten, jak wdać, nie chce zasypywać prezentami posiadaczy PlayStation 5. Szkoda, zwłaszcza że w przypadku gier Microsoftu ignorowanie platform konkurencji nie zawsze jest regułą. Dowodzi tego chociażby łatka do Doom Eternal, poprawiającą jakość grafiki na najnowszej konsoli od Sony.

Aktualizacja jest już dostępna na konsolach Xbox Series. Pojawi się też na PC, ale w późniejszym terminie. Nowa wersja gry daje graczom możliwość zabawy w trzech trybach:

REKLAMA
 • Tryb wydajności
  • Xbox Series X: brak śledzenia promieni, rozdzielczość do 1080p, 120 kl./s
  • Xbox Series S: brak śledzenia promieni, rozdzielczość 1080p, 60 kl./s
 • Tryb rozdzielczości
  • Xbox Series X: brak śledzenia promieni, rozdzielczość do 4K, 60 kl./s
  • Xbox Series S: brak śledzenia promieni, rozdzielczość do 1440p, 30 kl./s
 • Tryb wzbogaconej oprawy graficznej
  • Xbox Series X: śledzenie promieni, rozdzielczość do 4K, 30 kl./s
  • Xbox Series S: śledzenie promieni, rozdzielczość 1080p, 30 kl./s.

Hellblade: Senua’s Sacrifice jest dostępny w katalogu Xbox Game Pass. To intrygująca, osadzona w nordyckiej mitologii gra przygodowa z licznymi elementami walki. Stanowi też – zdaniem ekspertów tej dziedziny – jeden z najbardziej realistycznych portretów chorób psychicznych (główna bohaterka cierpi na psychozę) w historii dowolnego medium rozrywkowego. Gra zdobyła liczne nagrody branżowe i zdecydowanie jest godna polecenia.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA