1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

Rozsądne cenowo laptopy RTX MSI Sword i MSI Katana zaprojektował uznany artysta w branży gier

Lokowanie produktu

MSI pokazało światu gamingowe laptopy z rozsądnej półki cenowej, wyposażone w najnowsze procesory 11 generacji Intela oraz najnowsze karty graficzne 30XX RTX Nvidii. Modele MSI Sword i MSI Katana cechuje nie tylko korzystny stosunek ceny do wydajności, ale także oryginalna estetyka. To pierwszy owoc nowej współpracy z uznanym artystą, silnie powiązanym z branżą gier.

12.07.2021
12:54
MSI Sword i MSI Katana: laptopy RTX do gier w dobrej cenie

Oferta laptopów do gier z ekonomicznej półki cenowej jest zazwyczaj bardzo monotonna. Nudne czarne i szare konstrukcje, trzeszczące plastikowe obudowy, kompromisy dotyczące ergonomii i chłodzenia - to wszystko stałe elementy tego rynkowego sektora, gdzie liczy się każdy urwany dolar na kosztach produkcji. MSI postanowiło namieszać w tym kotle, łącząc najnowsze podzespoły z rozsądną ceną oraz unikalnym wykonaniem. Dzięki temu modele MSI Dragon oraz MSI Katana znacząco wyróżniają się na tle licznej budżetowej konkurencji.

Unikalne projekty modeli MSI Katana oraz MSI Dragon to owoc współpracy z uznanym artystą.

Producent laptopów do gier rozpoczął wieloletnie partnerstwo z Tsuyoshim Nagano. To japoński ilustrator, który zasłynął z rysunków dla azjatyckiego dystrybutora Gwiezdnych wojen oraz dla twórców serii gier Romance of the Three Kingdoms. Taktyczne, turowe Romance ma w Japonii status serii kultowej, regularnie wydawanej od 1985 r. po dziś dzień. W branży gier to jak wieczność. Historyczne strategie były na tyle popularne, że wyrosła z nich inna doskonale znana seria - Dynasty Warriors - która również współcześnie otrzymuje regularne nowe odsłony, spin-offy oraz aplikacje mobilne.

Tsuyoshi Nagano odpowiada za wiele oryginalnych okładek dla serii Romance of the Three Kingdoms, a także serię kluczowych grafik promocyjnych. Ilustrator łączy w swoich dziełach realizm z surrealizmem. Zapewne dlatego Nagano tak dobrze odnalazł się podczas tworzenia plakatów na potrzeby Gwiezdnych wojen wyświetlanych w azjatyckich kinach. Tak jak niegdyś niesamowita polska szkoła plakatu, również szkoła plakatu japońskiego wnosiła do dystrybucji filmów własny artystyczny pierwiastek. Tsuyoshi Nagano miał w tym gigantyczny udział.

 class="wp-image-1747212"
Romance of the Three Kingdoms, Tsuyoshi Nagano
 class="wp-image-1747215"
Star Wars, Tsuyoshi Nagano

Teraz Tsuyoshi Nagano wraca do korzeni swojej twórczości, ponownie szukając inspiracji w historii japońskiego cesarstwa, samurajach oraz katanach. Ilustrator odpowiada za wojowników personifikujących modele MSI Sword oraz MSI Katana, jak również brał udział w projektowaniu samych laptopów z ekonomicznej półki cenowej. MSI podkreśla jednak, że to dopiero początek długofalowej współpracy z japońską legendą. W przyszłości możemy zatem spodziewać się większej liczby odważnych projektów.

Laptopy MSI Sword i MSI Katana wyróżniają się na tle konkurencji z przystępnej cenowo półki.

MSI Sword 15 wzbudza szczególne zainteresowanie, ze względu na swoją białą obudowę. Zazwyczaj białe i jasne warianty kolorystyczne były zaserwowane wyłącznie dla topowych modeli do gier oraz drogich laptopów tworzonych z myślą o twórcach: fotografach, filmowcach i tak dalej. MSI wnosi przyjemną, estetyczną odmianę do tańszej kategorii cenowej, co nie jest rozwiązaniem powszechnym i co napewno pozwoli zbudować modelowi Sword rynkową tożsamość.

Pomimo bieli obudowy, MSI zdecydowało się zastosować czarne ramki ekranu. To moim zdaniem najlepsze połączenie. Białe ramki - chociaż eleganckie i ciekawe wizualnie - nie są tak praktyczne jak czarne krawędzie. M.in. z tego powodu wciąż wstrzymuję się z zakupem nowego iMaka. Dodatkowym przełamaniem bieli w modelu MSI Sword 15 jest podświetlana na niebiesko klawiatura. Warto dodać, że osłona klawiatury została wykonana ze stali zwiększającej wytrzymałość urządzenia, a sam skok klawiszy wynosi 1,7 cm.

 class="wp-image-1747209"
MSI Sword 15
 class="wp-image-1747233"
MSI Katana 17 GF76

Dla osób preferujących ciemniejsze, bardziej klasyczne projekty powstał większy model MSI Katana 17 GF76. Laptop odwołuje się do doskonale znanego połączenia ze świata gier wideo: czerni oraz czerwieni. Ciemna obudowa zostaje przełamana złowieszczym podświetleniem klawiatury, która również oferuje skok o głębokości 1,7 cm oraz metalową osłonę zwiększającą wytrzymałość oraz długowieczność urządzenia.

W obu laptopach MSI zainstalowano najnowsze procesory Intela 11 generacji oraz wydajne karty 30XX RTX.

Jako modele z rozsądnej półki cenowej, laptopy Sword oraz Katana będą korzystać z kart graficznych RTX 3050, RTX 3050 Ti oraz RTX 3060. Serca laptopów stanowią z kolei procesory Core i5 lub Core i7 Intela w najnowszej, 11 generacji. Takie połączenie przekłada się według MSI na aż 40 proc. skok wydajności względem ekonomicznych laptopów do gier wideo z zeszłego roku. Użytkownicy wybiorą do tego między 8 i 16 GB RAM oraz SSD o pojemności 512 GB lub 1 TB.

Oba laptopy zostały wyposażone w ekrany FHD z maksymalną częstotliwością odświeżania obrazu wynoszącą aż 144 Hz. Jeśli marzy się nam obraz 4K, możemy skorzystać z gniazda HDMI 4K@60 fps. Pozostałe porty w obu laptopach to dwa gniazda USB-A 3.2 Gen 1 (5 Gbps), starsze gniazdo USB-A 2.0, gniazdo USB-C 3.2 Gen 1 (5 Gbps), wejście Ethernet LAN 1000 Mbit/s, dźwiękowy Combo Jack 3,5 mm oraz oczywiście gniazdo ładowania. Do tego dochodzi wsparcie dla WiFi 6 oraz Bluetooth 5.1.

MSI podkreśla także gigantyczną uwagę, jaką firma poświęciła systemowi chłodzenia. Ich opatentowany Cooler Booster 5 korzysta z sześciu rurek cieplnych o zmodyfikowanej, zwiększonej średnicy, co ma przekładać się na lepsze odprowadzanie ciepła z CPU i GPU. Przetestujemy i sprawdzimy.

 class="wp-image-1747197"
MSI Sword 15
 class="wp-image-1747227"
MSI Katana 17 GF76

Dodatkowe oprogramowanie, cena oraz konkurs z okazji premiery nowych laptopów.

Dopełnieniem oferty z ekonomicznej półki dla graczy ma być pakiet oprogramowania. Doskonale znany MSI Center pozwoli przeczesać nasze bazy zrzutów ekranu i klipów wideo z gier, zarejestrować nowe materiały, zoptymalizować ustawienia laptopa pod kątem gier czy wydłużyć żywotność akumulatora. Ciekawym dodatkiem jest MSI App Player, dzięki któremu na laptopach Sword oraz Katana uruchomimy… gry z Androida. Free Fire, nadchodzę. Z kontrolerem.

Ceny laptopów MSI Sword 15 rozpoczynają się od 6399 zł za najtańszą konfigurację. Ceny laptopów MSI Katana 17 GF76 zaczynają się z kolei od 5499 zł. Warto dodać, że z okazji premiery nowych modeli na polskim rynku, MSI zorganizował specjalną promocję, w ramach której wraz z kupnem laptopa otrzymujemy voucher na ekskluzywną kolację sushi o wartości 250 zł, a nawet… dekoracyjny japoński miecz.

Lokowanie produktu
Najnowsze