REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Polscy sportowcy wystąpią w strojach po kawie. Zobacz, do czego jeszcze mogą przydać się fusy

Tegoroczne lato obfite jest w sportowe imprezy. Za nami siatkarska Liga Narodów, trwa Euro 2020 i Tour de France, a już niebawem igrzyska olimpijskie w Tokio. Polscy sportowcy po raz pierwszy wystąpią w ekologicznych, bardzo ciekawych strojach.

01.07.2021
15:56
fusy po kawie
REKLAMA

Trend dotarł również do branży sportowej. Polscy zawodnicy na igrzyskach olimpijskich w Tokio, które podobnie jak Euro 2020 zostały przesunięte o rok ze względu na koronawirusa, wystąpią w strojach od 4F. Materiały pochodzą z recyklingu.

REKLAMA

Ty wyrzucasz, a sportowcy się ubierają

Najciekawiej brzmi zastosowanie materiału funkcjonalnego wyprodukowanego z odpadów postkonsumenkich – w tym przypadku są to fusy po kawie. Nietypowy składnik posiada właściwości ochronne przed szkodliwym promieniowaniem UV.

4F podkreśla, że w przypadku olimpijskiej kolekcji „wysoki procent materiałów pochodzi z recyklingu”, zaś produkcja odbyła się głównie w Europie.

To nie pierwszy raz, kiedy polska firma sięga po fusy, by dać im drugie życie. Eco-Bean, warszawski start-up, opracował brykiety kawowe, będące „odnawialnym źródłem energii wytwarzanej lokalnie z odpadów kawowych”. Przy tym brykiet kawowy jest tańszy w produkcji i wytwarza więcej energii.

 class="wp-image-1768707"
Najpierw brykiet, potem słomki

Eco-Bean wykorzystał doświadczenie ze współpracy z kawiarniami i poszedł za ciosem, tworząc słomki z fusów po kawie. Projektem zainteresował się Starbucks oraz warszawskie kawiarnie. Wystarczą fusy z podwójnego espresso, aby wyprodukować jedną słomkę. Już trwają prace badawczo-rozwojowe na Wydziale Chemicznym PW. Pomysłodawcy podkreślają, że kawowe słomki będą funkcjonowały w obiegu zamkniętym - wrócą po użyciu do firmy, by z powrotem stać się zielonym produktem.

REKLAMA

Fusy z kawy przydadzą ci się w domu

Jeśli robicie kawę przelewową lub korzystacie z ekspresów, to doskonale wiecie, że bardzo łatwo uzyskać sporo fusów. Co z nimi robić? Najczęściej wykorzystuje się je do nawozów, ale możecie też wsypać na talerz i wsadzić do lodówki. W ten sposób pozbędziecie się nieprzyjemnych zapachów. Podobnie fusy sprawdzą się w butach.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA