1. Spider's Web
  2. Technologie

Waży mniej niż kilogram, może (prawie) wszystko. Taki jest Lenovo ThinkPad X1 Nano

Lokowanie produktu

Laptop tak lekki, że nie czuć go w plecaku, a jednocześnie na tyle wydajny, by zrobić na nim niemal wszystko. Lenovo ThinkPad X1 Nano przekracza granice.

17.06.2021
9:59
Lenovo ThinkPad X1 Nano z Intel Evo - waży poniżej kilograma, może wszystko

Doskonale pamiętam swój pierwszy laptop. Miał dwurdzeniowy procesor, 2 GB RAM-u, prawie 4 cm grubości i prawie 4 kg wagi. Woziłem go przez trzy lata nauki w liceum z internatem, do którego dojeżdżałem 200 km pociągiem w jedną stronę kilka razy w miesiącu. A że w pociągach miejsca siedzące często bywały luksusem dla wybranych, niejeden raz odczułem ciężar komputera na ramieniu. Dotkliwie.

Kolejny laptop był o wiele bardziej wydajny, ale gabarytowo nie było wielkiej poprawy. Mój ThinkPad T530 miał co prawda tylko 2,5 cm grubości, ale także 2,5 kg masy. Nie było łatwo taszczyć go każdego dnia po salach wykładowych na uczelni, ale co zrobić. 10 lat temu smukłe i lekkie laptopy dopiero stawiały pierwsze, nieśmiałe kroki na rynku, i nie potrafiły zbyt wiele. Nie były ani przesadnie wydajne, ani przesadnie długo nie pracowały na jednym ładowaniu. Chcąc mieć szybki komputer przenośny, trzeba było się godzić z dużymi gabarytami i sporą masą.

A dziś? Dziś wydajny i długo pracujący na jednym ładowaniu laptop może ważyć mniej od litrowej butelki z wodą.

Lenovo ThinkPad X1 Nano z certyfikatem Intel EVO przesuwa granice mobilności.

10 lat temu nawet nie wyobrażałem sobie, że pełnoprawny laptop o wysokiej wydajności może mieć mniej niż 14 mm grubości i ważyć mniej niż kilogram. A jednak.

Lenovo ThinkPad X1 Nano nie idzie na żaden kompromis, jeśli chodzi o możliwości, a waży raptem 960 gram. Po wrzuceniu takiego sprzętu do plecaka nawet nie czuć, że go mamy. Dużo bym dał za taki komputer podczas dojazdów do liceum…

Jednak niewielkie rozmiary i waga nie odbiły się negatywnie na wytrzymałości urządzenia. W końcu to ThinkPad - marka słynąca z tego, że upadki jej niestraszne, a w razie apokalipsy zombie można laptop wykorzystać jako broń obuchową. Lenovo ThinkPad X1 Nano jest wykonany z aluminiowego szkieletu pokrytego kompozytem i ma też aluminiową klapę, więc nie tylko sprawia wrażenie solidnego, ale też jest bardzo wytrzymały. Niestraszna mu również kawa rozlana na klawiaturę, bo jest ona odporna na zachlapanie.

 class="wp-image-1640436"

I mimo tego, że mówimy o niebywale smukłym i lekkim laptopie, jego niewielkie rozmiary nie odbiły się negatywnie na pojemności akumulatora. ThinkPad X1 Nano potrafi pracować na jednym ładowaniu około 10 godzin. Nie może być inaczej, bo tego wymaga certyfikacja Intel EVO, którą ów laptop uzyskał.

Standard Intel EVO zapewnia również, że ThinkPad X1 Nano jest nie tylko bardzo lekki, ale także bardzo szybki. Napędzają go procesory Intel 11 gen. oraz grafika Intel Iris Xe, które wystarczą do znakomitej większości zastosowań, z jakimi może się zetknąć taki laptop w środowisku biurowym.

 class="wp-image-1640439"

Lenovo ThinkPad X1 Nano jest także błyskawicznie gotowy do pracy, co również stanowi jeden z wymogów certyfikacji Intel EVO - komputer musi być gotowy do pracy natychmiast po podniesieniu pokrywy.

Ale Intel EVO wymaga nie tylko tego, by podzespoły laptopa były szybkie, ale także tego, by błyskawicznie łączył się on z siecią i innymi urządzeniami. Dlatego właśnie na pokładzie Lenovo ThinkPad X1 Nano znajdziemy super-szybki standard WiFi 6, łączność Bluetooth 5 a także dwa porty Thunderbolt 4, gwarantujące najszybszy możliwy transfer danych i możliwość podłączenia wszystkich akcesoriów do komputera przy użyciu jednego przewodu.

 class="wp-image-1640430"

Jak na ThinkPada przystało, Lenovo położyło tu ogromny nacisk na prywatność. Za bezpieczeństwo naszych danych odpowiada szereg rozwiązań zabezpieczających ThinkShield, które obejmują m.in. dyskretny moduł zaufanej platformy (dTPM). ThinkShield integruje się także z zabezpieczeniami biometrycznymi - czytnikiem linii papilarnych i kamerą na podczerwień. Obydwa sensory mogą służyć do błyskawicznego logowania się w systemie Windows 10. Z kolei jeśli obawiamy się niepożądanego dostępu do kamerki internetowej, można ją fizycznie zasłonić przy użyciu wbudowanej zaślepki.

 class="wp-image-1640448"

Tytan pracy w kompaktowym wydaniu.

Lenovo ThinkPad X1 Nano jest żywym dowodem na to, że laptopy do pracy dawno już nie muszą być grube i ciężkie, by spełniać wymogi świata biznesu. Ważący mniej niż kilogram komputer to idealny towarzysz biznesowych podróży, który sprosta każdemu wyzwaniu - zarówno w biurze, jak i poza nim.

 class="wp-image-1640454"

ThinkPad X1 Nano łączy w sobie mobilność i wydajność, gwarantowaną przez certyfikat Intel EVO, z legendarną wytrzymałością i bezpieczeństwem, jakie oferuje tylko marka ThinkPad. A wszystko to w konstrukcji tak lekkiej, że można wręcz o niej zapomnieć po wrzuceniu do torby.

*Materiał powstał we współpracy z firmą Intel

Lokowanie produktu
Najnowsze