REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Oddaj mocz i dowiedz się, czy masz wczesnego guza mózgu. Nowy test działa z 97 proc. skuteczności

Japońscy naukowcy z Nagoya University opracowali nowy, niezwykle prosty oraz niezwykle skuteczny test, pozwalający rozpoznawać guza mózgu już w bardzo wczesnym stanie. Wystarczy do tego mocz pacjenta.

20.06.2021
17:55
Oddaj mocz i zobacz czy masz guza mózgu - przełom w Japonii
REKLAMA

Wczesne rozpoznanie nowotworów mózgu bywa bardzo trudne, ponieważ do ich wykrywania wykorzystuje się rezonanse magnetyczne oraz tomografię komputerową. Pacjenci zazwyczaj korzystają z tego typu badań dopiero w sytuacji nasilonych objawów, takich jak zaburzenia mowy, zaburzenia wzroku czy zaburzenia ruchu. Wtedy guzy mózgu bardzo często są już na tyle duże, że ich pełne usunięcie staje się niemożliwe. Zmniejsza się tym samym prawdopodobieństwo na przeżycie pacjenta.

REKLAMA

Problem może rozwiązać prosty test z wykorzystaniem moczu, opracowany przez japońskich naukowców.

Azjatyccy badacze z Nagoya University odkryli, że nasze mRNA zawarte w moczu może służyć jako marker komórek rakowych mózgu. Naukowcy zaznaczają, że największym wyzwaniem było wydobycie z moczu samego mRNA, w odpowiedniej postaci i odpowiedniej ilości, aby służyło jako naturalny market podczas testu na obecność komórek rakowych.

By otrzymywać odpowiednie mRNA z moczu, w Nagoya University stworzyli w tym celu specjalne urządzenie. Autorski sprzęt składa się z ponad 100 milionów nanoprzewodów, łatwych do sterylizacji dzięki wykorzystaniu tlenku cynku. Zdaniem naukowców, urządzenie nadaje się do produkcji masowej, dzięki czemu w przyszłości może stać się stałym elementem wyposażenia wielu placówek medycznych i szpitalnych.

Wykrywalność guzów mózgu z mRNA w moczu pacjenta wynosi aż 97 proc.

REKLAMA

Badacze z Nagoya University przetestowali swoje urządzenie w dwóch grupach: zdrowych pacjentów oraz takich ze zdiagnozowanym nowotworem mózgu. Ich sprzęt był w stanie wykryć guza mózgu z prawdopodobieństwem sięgającym 97 proc., niezależnie od wielkości, rodzaju i stopnia rozwoju samego guza. Taki wynik oznacza według Japończyków, iż nasz mocz może stanowić skuteczny marker służący wczesnemu rozpoznawaniu nowotworu, umożliwiając szybsze i skuteczniejsze leczenie.

Naukowcy widzą zastosowanie swojego rozwiązania z profilaktyce, wzmocnionej algorytmami sztucznej inteligencji. Niebawem będziemy w stanie wskazać pacjentów z podwyższonym ryzykiem nowotworowym, z kolei testy moczu przeprowadzone w takiej grupie mogą uratować wiele ludzkich istnień przed przedwczesnym zgonem.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA