REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Rządowi marzy się strzelnica w każdym powiecie. Wyda na to miliony złotych

Po co? Żeby zwiększyć umiejętności zarówno wojskowych, jak i cywili, ale przede wszystkim - młodzieży. Ministerstwo Obrony Narodowej przyznało właśnie na to ponad 6 mln zł.

27.06.2021
11:55
Strzelnica w każdym powiecie
REKLAMA

Za rozdane właśnie pieniądze powstanie w sumie 47 nowych strzelnic - 2 pneumatyczne i 45 wirtualnych. Oferta skierowana była głównie do szkół, które prowadzą działalność dydaktyczno-wychowawczą w dziedzinie obronności państwa. Czyli mają np. klasy mundurowe czy oddziały przygotowania wojskowego. Ponadto MON chce podnosić aktywność sportu strzeleckiego oraz „aktywizować formacje uzbrojone niewchodzące w skład Sił Zbrojnych”.

REKLAMA

I tak dla przykładu - w Staszowie w województwie świętokrzyskim mieści się liceum im. ks. kard. Wyszyńskiego, które prowadzi klasę o profilu mundurowym (z rozszerzonymi przedmiotami geografii, matematyki i angielskiego). Za 140 tys. zł powstanie tam wirtualna strzelnica. Wkład ministerstwa wynosi aż 78%, czyli 110 tys. zł. Zresztą 80% to maksymalny wkład, jaki mógł wnieść resort obrony narodowej.

REKLAMA

Strzelnica taka będzie podłączona do sieci, a na każdej z nich będzie mogło szkolić się kilka osób jednocześnie. MON liczy też, że powstaną w nich symulatory laserowych broni krótkiej i długiej, imitacji strzałów i odrzutu charakterystycznego dla strzałów z prawdziwej broni. Z kolei strzelnice pneumatyczne mają być odpowiednio zabezpieczone. Chodzi między innymi o stoły, które uniemożliwiają niekontrolowane przejście czy przesłony rozdzielające uczestników.

W poprzednich edycjach programu „Strzelnica w każdym powiecie” MON dofinansowywał klasyczne strzelnice prowadzone przez samorządy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA